Ramón López

Ramón López

Ramón López fot. K. Penarski

Perkusista. Zaczynał jako samouk w połowie lat 70-tych. Bycie świadkiem koncertu solowego Maxa Roacha w 1980 roku było punktem zwrotnym, który zasadniczo zmienił jego rozumienie muzyki. Był częścią lokalnych grup, dopóki nie zdecydował się przenieść do Paryża w styczniu 1985 roku i coraz bardziej angażował się we francuską scenę jazzową. W tym samym czasie zainteresował się muzyką indyjską i po wielu latach studiowania tabli we Francji i Indiach, sam uczy muzyki indyjskiej u Patricka Moutala w Konserwatorium Paryskim CNSMDP (1994-2001). Jest nietypowym perkusistą. To artysta, który opanował wiele różnych tradycji muzycznych. Nagrał sto płyt i jest obecnie jednym z najbardziej cenionych europejskich muzyków współczesnego jazzu i muzyki improwizowanej.

Jego pierwsze nagranie solowego albumu perkusyjnego (w roli lidera) ukazało się w 1997 roku w brytyjskiej wytwórni Leo Records. Jego muzyczne przedsięwzięcia zawsze stanowiły wyzwanie, jego interpretacja Pieśni hiszpańskiej wojny domowej (2001), jego duety dedykowane Rolandowi Kirkowi (2002) czy jego „Freedom Now Sextet” w 2010 roku z Herb Robertsonem, Ivo Perelmanem, Joe Morrisem, Agustí Fernández i Barry Guy. W latach 1997-2000 był perkusistą znanego francuskiego „Orchestre National de Jazz” pod dyrekcją Didiera Levalleta.

López współpracował między innymi z Rashiedem Alim, Jimem Bakerem, Connym Bauerem, Majidem Bekkasem, Samuelem Blaserem, Anthonym Colemanem, Andrew Cyrille, Hamidem Drake’em, Peterem Evansem, Agustí Fernándezem, Glennem Ferrisem, Joe Fondą, Sonny Fortune, Georgesem Garzone, Barry Guy, Charles Gayle, Teppo Hauta-Aho, Daniel Humair, Howard Johnson, Aly Keita, Joachim Kühn, Joelle Leandre, Jeanne Lee, George Lewis, Roscoe Mitchell, Joe Morris, Ivo Perelman, Michel Portal, Enrico Rava, Dave Rempis, Paul Rogers, Louis Sclavis, Alain Silva, Archie Shepp, John Surman, Mal Waldron, Nils Wogram i inni wybitni współczesni muzycy jazzowi, występujący na koncertach i festiwalach na całym świecie.

Wydarzenie: BLUE SHROUD BAND – rezydencja artystyczna

Wydarzenie: BLUE SHROUD BAND – rezydencja artystyczna

27 listopada 2021

Czwarty dzień rezydencji artystycznej Blue Shroud Band w małych improwizowanych składach – na dzień przed jej finałem, podczas którego zespół w absolutnie wyjątkowym składzie zaprezentuje publiczności najnowszą kompozycję swojego lidera, Barryego Guya. W ramach 16. KJJ w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się światowa premiera utworu „all this this here”. Podczas […]

Dodaj komentarz