BLUE SHROUD BAND – rezydencja artystyczna

Allemande” J.S. Bacha na skrzypce, kwartet saksofonowy i światowa premiera filmu dokumentalnego „The Blue Shroud”.

Tegoroczna rezydencja artystyczna KJJ należeć będzie do Blue Shroud Band, zespołu indywidualności, znakomitych muzyków i błyskotliwych improwizatorów.

Każdy z artystów z powodzeniem prowadzi własną karierę muzyczną, równocześnie zaś, co jakiś czas spotykając się w pełnym składzie, by wykonać kolejne kompozycje lidera – Barry’ego Guya.

Brytyjski improwizator, kompozytor i wirtuoz kontrabasu posługuje się niezliczoną liczbą konwencjonalnych i niekonwencjonalnych technik. Tworzy utwory na różne składy instrumentalne zarówno akustyczne, jak i elektro-akustyczne, od małych zespołów kameralnych, po duże orkiestry jazzowe.

W tym roku zaprezentujemy publiczności jego najnowszą kompozycję „all this this here”. 28 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się światowa premiera utworu w wyjątkowym składzie Blue Shroud Band.

Co roku w ramach KJJ wielki finał rezydencji artystycznych poprzedzają improwizowane koncerty małych składów w Alchemii.

Wieczór trzeciego dnia rezydencji Blue Shroud Band wypełnią występy w następujących składach:

Set 1:

Solo: Maya Homburger (skrzypce) wykona „Allemande” J.S. Bacha.

Trio: Ben Dwyer (gitara), Fanny Paccoud (altówka), Percy Pursglove (trąbka) wspólnie z Agustí Fernándezem (fortepian) i Saviną Yannatou (głos) utworzą kwintet.

Kwartet saksofonowy: Torben Snekkestad (saksofon sopranowy), Michael Niesemann (saksofon altowy), Per „Texas” Johannson (saksofon tenorowy) i Julius Gabriel (saksofon barytonowy), a następnie dołączy do niego Marc Unternährer (tuba), Barry Guy (kontrabas), Ramón López (perkusja) i Lucas Niggli (perkusja), tworząc oktet.

Set 2:


Solo: Torben Snekkestad  (saksofon sopranowy)

Światowa premiera filmu dokumentalnego „The Blue Shroud” w reżyserii Jonathana Creasy’ego. Początek tej części koncertu otworzy rozmowa z reżyserem.

Film nagrywany był w Irlandii, Szwajcarii i Londynie. Barry Guy’s The Blue Shroud przedstawia historyczny i muzyczny kontekst arcydzieła Guya. Odkrywa także życie i twórczość Guya na przestrzeni dziesięcioleci oraz wiele wpływów na jego styl kompozytorski.

 

Więcej o filmie: https://www.theblueshroud.com/film

Jonathan C. Creasy jest pisarzem, filmowcem, muzykiem, wydawcą i pedagogiem mieszkającym w Dublinie w Irlandii. Laureat rezydencji w Centre Culturel Irlandais w Paryżu. Stypendysta Woodberry Poetry Room na Uniwersytecie Harvarda oraz Arts Council of Ireland. Na University College Dublin uczy kreatywnego pisania.

 

26.11, g. 20:00

Klub Alchemia

Bilety: 30 / 40 zł

Karnety: 120 zł dostępne w sprzedaży do 27.11.2021 (obejmujące wszystkie koncerty w ramach rezydencji artystycznej Blue Shroud Band)

 

Biografia: Ramón López

Biografia: Ramón López

Perkusista. Zaczynał jako samouk w połowie lat 70-tych. Bycie świadkiem koncertu solowego Maxa Roacha w 1980 roku było punktem zwrotnym, który zasadniczo zmienił jego rozumienie muzyki. Był częścią lokalnych grup, dopóki nie zdecydował się przenieść do Paryża w styczniu 1985 roku i coraz bardziej angażował się we francuską scenę jazzową. […]

Biografia: Maya Homburger

Biografia: Maya Homburger

Skrzypaczka. Urodzona i wykształcona w Szwajcarii, w 1986 roku przeniosła się do Anglii, aby dołączyć do English Baroque Soloists Johna Eliota Gardinera, The English Concert Trevora Pinnocka i innych grup instrumentów historycznych. Późniejsze koncerty i nagrania w roli liderki zespołu Chandos Baroque Players oraz założenie własnego Trio Virtuoso sprawiły, że […]

Biografia: Agustí Fernández

Biografia: Agustí Fernández

Pianista nazywany spadkobiercą Cecila Taylora i Iannisa Xenakisa (u którego zresztą studiował w latach 70.). Laureat nagrody w 1987 roku na II Bienalle de Jóvenes Artistas Creadores de Tesalónica w Grecji. Współzałożyciel i kierownik kilku zespołów wykonujących muzykę współczesną i improwizowaną – Orquestra del Caos, Big Ensemble del Taller de […]

Biografia: Savina Yannatou

Biografia: Savina Yannatou

Utalentowana grecka śpiewaczka i badaczka historii śpiewu w Europie, od zawsze żywo zainteresowana odkrywaniem free jazzu. Współpracowała z Barrym Guyem, Peterem Kowaldem, Florosem Floridisem, Nikosem Touliatosem, Guntherem Pitscheiderem, Geraldem Preinfalkiem, Guntherem Baby Sommerem, Ensemble „Medea Electronique”, Ensemble Constantinople. Studiowała śpiew u Gogo Georgilopoulou i Spirosa Sakkasa w Atenach, a następnie […]

Biografia: Barry Guy

Biografia: Barry Guy

bass, composer, director

Jest wirtuozem kontrabasu, posługującym się niezliczoną liczbą konwencjonalnych i niekonwencjonalnych technik. Równie dobrze jak w jazzie czuje się w muzyce klasycznej i współczesnej.

Dodaj komentarz