Finał rezydencji BLUE SHROUD BAND – wykonanie kompozycji „all this this here”

Wybitni muzycy z całej Europy – od Hiszpanii po Norwegię – pod wodzą angielskiego kontrabasisty Barry’ego Guya wykonają w Krakowie premierowo jego kompozycję all this this here.

Utwór jest inspirowany ostatnim poematem irlandzkiego dramaturga i eseisty, jego swoistą medytacją nad językiem. W warstwie tekstowej pojawiają się również utwory irlandzkiego poety Barra Ó Seaghdha oraz haiku z epoki Edo.

Jak sam Guy zauważa, jest to dla niego wyjątkowy projekt: “Po oszałamiających występach zespołu w moim utworze „The Blue Shroud” w ciągu ostatnich kilku lat, był to ekscytujący moment, aby znaleźć zbiór pism, które wysłałyby mnie w nową podróż kompozytorską.”

Blue Shroud Band to zespół indywidualności, znakomitych muzyków i błyskotliwych improwizatorów. Każdy z artystów z powodzeniem prowadzi własną karierę muzyczną, równocześnie zaś, co jakiś czas spotykając się, by wykonać kolejne kompozycje lidera.

W ramach tegorocznej rezydencji artystycznej Blue Shroud Band  wraz z Guyem na scenie pojawi się utalentowana grecka śpiewaczka i badaczka historii śpiewu w Europie – Savina Yannatou. Nie zabraknie wieloletniej artystycznej partnerki Guya, skrzypaczki Mayi Homburger, katalońskiego pianisty Agustí Fernándeza, skrzypaczki Fanny Paccoud, hiszpańskiego perkusisty Ramón Lópeza czy saksofonisty Torbena Snekkestada.

Światową premierę kompozycji „all this this here” poprzedzą cztery koncerty w bardziej kameralnych składach Blue Shroud Band – od 24 do 27 listopada, dla widzów w Alchemii.

BLUE SHROUD BAND – finał rezydencji w pełnym składzie:

Barry Guy – kontrabas i dyrygowanie (Wielka Brytania)
Savina Yannatou – głos (Grecja)
Agustí Fernández  – fortepian (Hiszpania)
Ben Dwyer – gitara (Irlandia)
Percy Pursglove – trąbka (Wielka Brytania)
Maya Homburger – skrzypce (Szwajcaria)
Fanny Paccoud – altówka (Francja)
Marc Unternährer – tuba (Szwajcaria)
Torben Snekkestad – saksofon sopranowy / tenorowy / trąbka (Norwegia)
Michael Niesemann – saksofon altowy (Niemcy)
Per “Texas” Johansson – saksofon tenorowy / klarnet (Szwecja)
Julius Gabriel – saksofon barytonowy (Niemcy)
Lucas Niggli – perkusja (Szwajcaria)
Ramón López – perkusja (Hiszpania)

28.11
g. 20:00
Nowohuckie Centrum Kultury
Bilety: 30 / 40 zł
Karnety: 120 zł dostępne w sprzedaży do 27.11.2021 (obejmujące wszystkie koncerty w ramach rezydencji artystycznej)

 

Biografia: Ramón López

Biografia: Ramón López

Perkusista. Zaczynał jako samouk w połowie lat 70-tych. Bycie świadkiem koncertu solowego Maxa Roacha w 1980 roku było punktem zwrotnym, który zasadniczo zmienił jego rozumienie muzyki. Był częścią lokalnych grup, dopóki nie zdecydował się przenieść do Paryża w styczniu 1985 roku i coraz bardziej angażował się we francuską scenę jazzową. […]

Biografia: Maya Homburger

Biografia: Maya Homburger

Skrzypaczka. Urodzona i wykształcona w Szwajcarii, w 1986 roku przeniosła się do Anglii, aby dołączyć do English Baroque Soloists Johna Eliota Gardinera, The English Concert Trevora Pinnocka i innych grup instrumentów historycznych. Późniejsze koncerty i nagrania w roli liderki zespołu Chandos Baroque Players oraz założenie własnego Trio Virtuoso sprawiły, że […]

Biografia: Agustí Fernández

Biografia: Agustí Fernández

Pianista nazywany spadkobiercą Cecila Taylora i Iannisa Xenakisa (u którego zresztą studiował w latach 70.). Laureat nagrody w 1987 roku na II Bienalle de Jóvenes Artistas Creadores de Tesalónica w Grecji. Współzałożyciel i kierownik kilku zespołów wykonujących muzykę współczesną i improwizowaną – Orquestra del Caos, Big Ensemble del Taller de […]

Biografia: Savina Yannatou

Biografia: Savina Yannatou

Utalentowana grecka śpiewaczka i badaczka historii śpiewu w Europie, od zawsze żywo zainteresowana odkrywaniem free jazzu. Współpracowała z Barrym Guyem, Peterem Kowaldem, Florosem Floridisem, Nikosem Touliatosem, Guntherem Pitscheiderem, Geraldem Preinfalkiem, Guntherem Baby Sommerem, Ensemble „Medea Electronique”, Ensemble Constantinople. Studiowała śpiew u Gogo Georgilopoulou i Spirosa Sakkasa w Atenach, a następnie […]

Biografia: Barry Guy

Biografia: Barry Guy

bass, composer, director

Jest wirtuozem kontrabasu, posługującym się niezliczoną liczbą konwencjonalnych i niekonwencjonalnych technik. Równie dobrze jak w jazzie czuje się w muzyce klasycznej i współczesnej.

Dodaj komentarz