O festiwalu

Krakowska Jesień Jazzowa – festiwal o charakterze międzynarodowym, organizowany od 2006 roku na krakowskim Kazimierzu przez Fundację Dom Kultury AlchemiaKlub Alchemiawe współpracy z Not Two Records. Ma na celu prezentowanie fenomenów współczesnej muzyki improwizowanej. Kolejne edycje organizowane są corocznie od października do grudnia. Dyrektorem artystycznym cyklu jest Marek Winiarski.

Z polską jesienią jest jak z dobrą muzyką jazzową – nieprzewidywalne zwroty akcji to jej natura. Dlatego jesień to dobry czas na spotkanie z muzyką opartą na improwizacji. Za sprawą Krakowskiej Jesieni Jazzowej w Krakowie ponownie będziemy mogli usłyszeć najlepszych i najodważniejszych wykonawców tego nurtu.

“Graj to, czego nie znasz, to znacznie ciekawsze” powiedział kiedyś jeden z najwspanialszych improwizatorów Steve Lacy. A po latach inny wielki improwizator i kompozytor, Barry Guy, niejako w uzupełnieniu słów największego w dziejach jazzu saksofonisty sopranowego, dodał – “to co mamy to pasja i kreatywność” – bez dwóch zdań dwa najwspanialsze narzędzia, pozwalające tworzyć muzykę, której jeszcze nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy.

Nie sposób zliczyć tych wszystkich muzycznych sytuacji, których byliśmy świadkami na scenach festiwalu Krakowska Jesień Jazzowa od chwili jego pierwszej odsłony. Nie sposób też nie zauważyć, że stało się tak nie tylko dzięki muzykom odwiedzającym festiwal co roku, ale również dzięki pasji i kreatywności Marka Winiarskiego, który z konsekwencją wartą naśladowania zaufał muzykom, ofiarował im swobodę kreacji, i w końcu też zbudował nie tylko krakowską, ale w znacznej mierze i w ogólnopolską scenę improwizowaną.

I choć w tym ogromie wybitnych twórców wielu przez lata stało się regularnymi gośćmi, to jakimś niezwykłym zrządzeniem losu jedyne, czego możemy być pewni, to że przyniosą ze sobą muzykę, której wcześniej nie było.

Nie inaczej jest podczas tegorocznej edycji festiwalu. Wspomniany Barry Guy wraz z nowym jedenastoosobowym zespołem, w któym zagra m.in Rafał Mazur, pokaże nową kompozycję, zainspirowaną twórczością Samuela Becketta i György Kurtága.

Inny regularny gość festiwalu, Mats Gustafsson, w wielkim finale celebrował będzie 30 lat działalności formacji GUSH! i nie dajmy się zwieść myśli, że doświadczymy dźwięków, które gdzieś już wcześniej do nas dotarły.

Z pewnością nowych muzycznych doznań dostarczą nam trzy tria: wielkiego Joe McPhee, zdumiewającego Petera Evansa oraz Redder, w którym splotą się talenty Fay Victor, Elisabeth Harnik i Dominica Lasha.

Usłyszymy także formację All Included Martina Küchena, tu w poszerzonym do kwintetu składzie, oraz siedmioosobowy ensemble wschodzącej gwiazdy improwizowanej sceny Kaji Draksler, która do wspólnej gry zaprosiła m.in. holenderskiego mistrza Aba Barsa, oraz nieocenionego skrzypka pierwszej generacji europejskich improwizatorów Phila Wachsmanna.

Z niecierpliwością czekamy też na występ znakomitej Krakow Improvisers Orchestra, prowadzonej przez inną ważną postać tej dziedziny sztuki, Paulinę Owczarek.

Tak więc graj i słuchaj tego czego jeszcze nie znasz. To nie tylko znacznie ciekawsze, ale też i znacznie bardziej ekscytujące.

Zapraszamy!