Mikołaj Trzaska

Kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy.

Mikołaj Trzaska

Mikołaj Trzaska fot. Piotr Wołoszyk

Wybitny polski multiinstrumentalista. Gra ze sławami europejskiej i amerykańskiej sceny jazzowej. Jego zdaniem jedną z najważniejszych rzeczy w sztuce jest niezatracanie własnej indywidualności

Mikołaj Trzaska  (Polska) – kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy.

W latach 80. zafascynowany jazzem lat sześćdziesiątych, szczególnie muzyką Johna Coltrane’a i Ornette’a Colemana, podejmuje samodzielną naukę na saksofonie altowym. Karierę zaczynał na początku lat 90. jako współzałożyciel i saksofonista grupy Miłość, jednego z filarów sceny yassowej. Zespół ma na koncie pięć albumów, współpracował m.in. z Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańką. W tej samej dekadzie pod szyldem The Users Trzaska wraz z Robertem Brylewskim, Marcinem Świetlickim, Ryszardem Tymańskim, Milo Kurtisem i Jackiem Olterem nagrał legendarną płytę „Nie Idź Do Pracy”.

Następnie współpracował z braćmi Olesiami (ich Mikro Muzik uważany jest za bardzo ważne wydarzenie we współczesnym polskim jazzie), a razem z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim stworzył Shofar – projekt poszukujacy wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce żydowskiej i współczesnym jazzie. Był liderem własnych zespołów, tworzył muzykę do spektakli i filmów. W 2007 roku został zaproszony do międzynarodowego projektu RESONANCE, skomponowanego i zaaranżowanego przez Kena Vandermarka (z premierą w klubie Alchemia).

Shofar, fot. Bartek Winiarski

Shofar, fot. Bartek Winiarski

Ilość projektów z udziałem Trzaski jest imponująca. Koncertował i nagrywał m. innymi z Paulem Wirkusem, Tomkiem Sowińskim, Joe McPhee, Jay Rosenem, Noahem Rosenem, Peterem Ole Jorgensenem, Peterem Jacquemynem, Johannesem Bauerem, Clementine Gasser, Bernhardem Loibner, Joachimem Roedeliusem, Pawłem Szamburskim, Michałem Górczyńskim, Claytonem Thomasem, Dominikiem Duvalem Jayem Rosenem, Kentem Kesslerem, Evanem O’Reilly, Christianem Weberem, Tomasem Fujiwarą, Elizabeth Harnik, Taylorem Ho Bynumem, Markiem Sandersem.

Jest autorem muzyki do spektakli i filmów – m.in. „Dom zły”, „Róża”, „Wołyń”, „Kler”. Wspólnie z żoną Olą Trzaską prowadzą wydawnictwo płytowe Kilogram Records, wydające płyty Mikołaja oraz muzykę z kręgu impro-free jazz.

 

Wydarzenie: SWELL PROJECT // REZYDENCJA

Wydarzenie: SWELL PROJECT // REZYDENCJA

7 października 2019

W brzmieniu puzonu Steve’a Swella zawiera się cała historia jazzu, nie tylko awangardowego. Koncertował i nagrywał z szerokim gronem osobowości jazzowych – od legend nurtu tradycyjnego, takich jak Lionel Hampton i Buddy Rich, po uznanych awangardzistów – jak Anthony Braxton, Bill Dixon, William Parker i Cecil Taylor.

Film: The Resonance Ensemble – 8 Krakowska Jesień Jazzowa

Przez sześć lat istnienia, ten amerykańsko-szwedzko-ukraińsko-polski zespół, stał się jednym z najważniejszych regularnie działających, improwizujących, dużych ansambli na światowej scenie.
Urodził się jednak tu, w Krakowie, tutaj też dokonał swoich pierwszych nagrań, utrwalonych zresztą przez krakowską Not Two Records w imponującym 10 płytowym boxie, dokumentującym zarówno pracę małych formacji, jak i wielki orkiestrowy finał.

Majkowski/ Trzaska

Artykuł: Krakow Jazz Autumn Reverb Majkowski/ Trzaska

Miło nam poinformować wszystkich fanów free jazzu, że aby „dotrwać” do następnej jesieni stworzyliśmy w Alchemii cykl „Krakow Jazz Autumn Reverb”.W ramach cyklu będziemy organizować koncerty free jazzowe nawiązujące do idei Festiwalu. Chcemy zapraszać na alchemiczną scenę muzyków, którzy gościli już na Krakowskiej Jesieni Jazzowej oraz całkiem nowe składy, dla których eksperyment i improwizacja w szeroko pojętym free jazzie jest ważną formą wyrazu.

Jeden komentarz do “Mikołaj Trzaska

  1. Pingback: viagra online

Dodaj komentarz