Mikołaj Trzaska Solo

09 Paź 20:00
1841 dni temu wtorekAlchemia
Mikołaj Trzaska Solo
Wybitny, polski, multiinstrumentalista. Grał ze sławami europejskiej i amerykańskiej sceny jazzowej. Jego zdaniem jedną z najważniejszych rzeczy w sztuce jest niezatracanie własnej indywidualności.

Mikołaj Trzaska- kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. Współzałożyciel i saksofonista grupy Miłość, jeden z głównych filarów tzw. sceny yassowej. Zespół współpracował m.in. z Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańką.

Razem ze swoja żoną Olą Trzaską założyli wydawnictwo płytowe Kilogram Records, wydające płyty Mikołaja oraz muzykę z kręgu impro-free jazz. Współpracował z duetem Marcinem i Bartłomiejem Oleś. Ich „Mikro Muzik” uważany jest za bardzo ważne wydarzenie we współczesnym polskim jazzie.

Współpracuje z basistą Peterem Friisem Nielsenem i perkusistą Peeterem Uuskylą. Albumy (2004). Unforgiven north  i (2006) „Orangeada”. Z perkusistą i elektronikiem Paulem Wirkusem oraz kontrabasistą Johannesem Firschem.

Do tria Trzaska/Friis/Uuskyla dołącza Peter Brötzmann . W ten sposób powstaje North Quartet i płyta „Malamute”.

Ważnym projektem był również projekt  Magic, czyli spotkanie legendarnej formacji TRIO X z Mikołajem Trzaską. Nagranie z tego koncertu zostało wydane przez Not Two Records. W listopadzie 2007 roku zostaje zaproszony do międzynarodowego projektu Kena Vandermarka RESONANCE.

Ilość projektów, w których bierze udział Mikołaj jest imponująca. Koncertował i nagrywał m. innymi z Paulem Wirkusem, Raphaelem Rogińskim, Macio Morettim, Tomkiem Sowińskim, Joe McPhee, Jay Rosenem, Noahem Rosenem, Peterem Ole Jorgensenem, Peterem Jacquemynem, Johannesem Bauerem, Clementine Gasser, Bernhardem Loibner, Joachimem Roedeliusem, Pawłem Szamburskim, Michałem Górczyńskim, Claytonem Thomasem, Dominikiem Duvalem Jayem Rosenem, Kentem Kesslerem, Evanem O’Reilly, Christianem Weberem, Tomasem Fujiwarą, Elizabeth Harnik, Taylorem Ho Bynumem, Markiem Sandersem.

Źródło: Diapazon, Alchemia, Strona oficjalna muzyka

Mikołaj Trzaska (Polska)alto sax
Biografia: Mikołaj Trzaska

Biografia: Mikołaj Trzaska

Kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy.

Wybitny, polski, multiinstrumentalista. Grał ze sławami europejskiej i amerykańskiej sceny jazzowej. Jego zdaniem jedną z najważniejszych rzeczy w sztuce jest niezatracanie własnej indywidualności.

Jeden komentarz do “Mikołaj Trzaska Solo

  1. Ilość projektów nie jest imponująca .. imponująca jest treść . Muzyka improwizowana swobodnie dzieli sie w podstawowej ocenie na: „każdy się słucha” bądź „nikt się nie słucha” . Niekwestionowany poziom relacji mzycznych mają zespoły swobodnie improwizujące współpracujące ze sobą od kilku lat co daje podwaliny eksplorowania pokładów niedostępnych przy jedno lub kilkurazowych spotkaniach (bywają one inspirujące i odkrywcze) ale to jedna z dróg której jak zauważyłem z tekstu recenzenta nie był w stanie określić, ocenić. Indywidualnoś jednostki improwizatora pomimo rozwoju na przestrzeni lat cechuje język który rozwija a wtłaczanie swojego języka w korelacje z innymi to jest jedna z dróg która piętnuje i napędze muzyczne relacje a ne tworzy wartość muzyka chyba że „bawimy” się w konkurs kto zagrał/nagrał więcej płyt z muzykami improwizującymi . Uwielbiam płyty Unforgiven north i„Orangeada” ale ogólnikowe spostrzeżenia recenzenta zaispirowały mnie do natychniastowej i emocjonalnej rekacji 🙂

Dodaj komentarz