Mikołaj Trzaska – Mono

03 cze 20:00
319 dni temu sobotaAlchemia
Mikołaj Trzaska – Mono
Mikołaj Trzaska to ikona jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem, odbywa bliskie i dalekie podróże muzyczne w poszukiwaniu wspólnego mianownika pomiędzy muzyką chasydzką i współczesną muzyką improwizowaną.

Saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z grupą przyjaciół muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości, oraz równie kreatywnego Łoskotu. Choć impet yassu dawno wygasł, dzięki swojemu unikalnemu językowi muzycznemu, stał się znaczącą postacią międzynarodowej sceny muzyki improwizowanej.

Dziś jest lideremkwartetu klarnetowego IRCHA, międzynarodowego kwartetu  – Inner Ear, członkiem orkiestry Resonance – Kena Vandermarka, Magic – Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim – wykonujacego muzykę żydowską. Przede wszystkim realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free.

Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem,  Setvem Swellem, Timem Daisy, Peterem Friisem Nielsenem, Per Ake Holmlandreem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem.

Tym razem usłyszymy Trzaskę grającego solo, jego instrumentarium to klarnet basowy, oraz saksofon altowy.  

Repertuar koncertu to autorskie utwory, objęte wspólnym tytułem, “Wieczność Na Chwilę” zapowiadające nowy solowy album artysty, który pojawi się w połowie października nakładem wydawnictwa, Kilogram Records.

Bilety 40 zł  przedsprzedaż i 50 w dniu koncertu.

Miejsce: Alchemia, Estery 5

Kraków

 

Biografia: Mikołaj Trzaska

Biografia: Mikołaj Trzaska

Kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy.

Wybitny polski multiinstrumentalista. Gra ze sławami europejskiej i amerykańskiej sceny jazzowej. Jego zdaniem jedną z najważniejszych rzeczy w sztuce jest niezatracanie własnej indywidualności

Dodaj komentarz