LIŪDAS MOCKUNAS / RAFAŁ MAZUR / RAYMOND STRID

Dwunastą edycję Krakowskiej Jesieni Jazzowej zakończy występ litewsko-polsko-szwedzkiego tria: Liudasa Mockūnasa, Raymonda Strida i Rafała Mazura.

Muzycy mieli już oczywiście okazję występować na Krakowskiej Jesieni Jazzowej w wielu rolach i muzycznych konstelacjach. Jako trio usłyszeliśmy ich podczas szóstej edycji KJJ, w 2011 roku. Dobrym powodem do ich powrotu na krakowski festiwal jest płyta tria, wydana przez oficynę Marka Winiarskiego Not Two. Opublikowany na początku 2017 r. krążek jest zapisem koncertu Liudasa Mockūnasa, Raymonda Strida i Rafała Mazura na scenie Divadlo 29, ambitnego ośrodka kulturalnego w czeskich Pardubicach.

Raymond Strid to najstarszy i najbardziej doświadczony w tym zespole muzyk, choć przygodę z jazzem zaczynał relatywnie późno i nie mając praktycznej wiedzy muzycznej. Był za to audiofilem, a perkusja wydała mu się instrumentem najłatwiejszym do opanowania. Od czasu, gdy zagrał swój pierwszy koncert, w 1977 roku, Strid współtworzył zespół GUSH (z Matsem Gustafssonem i Stenem Sandellem), dołączył do Barry Guy Orchestra, Fire! Orchestra, grał również z Joëlle Léandre. Dziś sam jest nie tylko muzykiem; uczy również założeń muzyki improwizowanej.

Liudas Mockūnas i Rafał Mazur to twórcy, którzy w swoich środowiskach działają aktywnie na rzecz rozwoju muzyki improwizowanej. Litewski saksofonista i kompozytor, członek Copenhagen Art Ensemble, jest jednym z założycieli Lithuanian Jazz Federation. Założył też własną wytwórnię. Rafał Mazur to z kolei związany z Krakowem gitarzysta i filozof. Grając na basowej gitarze akustycznej, od lat rozwija swoją koncepcję swobodnej improwizacji („sound oriented free improvisation”). Mazur jest również twórcą warsztatów rozwoju zdolności improwizatorskich, które mają wspierać młodych muzyków.

Międzynarodowe trio wystąpi już 1 grudnia w klubie Hevre.

Bilety dostępne w cenie 30/40 zł.

SKŁAD:

Liūdas Mockunas (Litwa) – saxes

Rafał Mazur (Polska) – acoustic bass guitar

Raymond Strid (Szwecja) – drums

Biografia: Rafał Mazur

Biografia: Rafał Mazur

Głównym polem zainteresowania i działania jest dla Rafała swobodna improwizacja, zarówno zespołowa jak i solowa. Od kilku lat artysta działa energicznie na europejskiej scenie muzyki improwizowanej, jest zapraszany na koncerty i festiwale, oraz zaprasza zagranicznych muzyków-improwizatorów na wspólne koncerty w Polsce.

Rafał Mazur fot. K.Penarski

Artykuł: Droga Improwizacji – Rafał Mazur

Droga Improwizacji to cykl wykładów poświęcony improwizacji
spontanicznej w muzyce, oraz metodzie doskonalenia umiejętności
improwizatorskich. Czyli o tym, co zrobić, by dobrze, lepiej improwizować?

43 komentarze do “LIŪDAS MOCKUNAS / RAFAŁ MAZUR / RAYMOND STRID

Dodaj komentarz