POLSKA SCENA IMPROWIZOWANA

Od samego początku istnienia Krakowska Jesień Jazzowa to festiwal nie tylko gwiazd światowej improwizacji oraz scena najciekawszych zjawisk z tej dziedziny na świecie, ale również forum, na którym mają okazję zaprezentować się szczególnie obiecujący artyści polskiej sceny.

Tak było w czasach, gdy rodził się Vandermarkowski Resonance, początkowo z Mikołajem Trzaską, a teraz także z Wacławem Zimplem, tak jest i dzisiaj, kiedy zespół ten opromieniony sukcesami na świecie powraca na Krakowską Jesień Jazzową, jako jedna z jej głównych ozdób.

I właśnie w sobotni wieczór 23 listopada, na dzień przed wielkim finałem w Centrum Kultury Japońskiej Manggha z Resonancem w roli gwiazdy, nadarzy się okazja, aby posłuchać w Alchemii warszawskiego duetu Pawła Postaremczaka z Pawłem Szpurą. Duetu saksofonu i perkusji, który i samym składem, i muzycznym rodowodem, sięgnie do wielkiej tradycji freejazzowej, sygnowanej nazwiskami legendarnych jej twórców – Johna Coltrane’a i Rashida Ali.

Chwilę po ich koncercie na scenę wkroczy, kto wie czy nie jeden z najbardziej intrygujących bandów  dzisiejszej improwizowanej sceny polskiej, wrocławski Imprographic. W składzie zespołu posłuchamy coraz bardziej docenianego trębacza i konceptualistę Piotra Damasiewicza, prawdopodobnie najciekawszego dziś saksofonistę tenorowego naszej sceny Gerarda Lebika, Maxa Muchę na kontrabasie oraz słynnego portugalskiego perkusistę Gabriela Ferrandiniego.

Zanim jednak nadejdą wydarzenia listopadowe, 8 i 9 października, kiedy to festiwalowa scena w Krakowie należeć będzie w głównej mierze do małych składów wyłonionych ze słynnego Nu Ensemble Matsa Gustafssona, zapraszamy także na koncerty dwóch duetów, wyjątkowo zaskakujących  zestawieniem instrumentalnym, a w swym zamyśle muzycznym, ze wszech miar niecodziennych.

Najpierw znana festiwalowej publiczności krakowska saksofonistka barytonowa Paulina Owczarek zagra w duecie z działającym w Gdańsku, również saksofonistą barytonowym, Tomaszem Gadeckim,  a dzień później wystąpi krakowsko-warszawski tandem Rafał Mazur – akustyczna gitara basowa i Dominik Strycharski – flety proste oraz elektronika.

 

Film: Krakow Jazz Autumn 2013 – Mats Gustafsson’s NU Ensemble

Prace nad reaktywacją NU Ensemble trwały ponad dwa lata. Przyjechał Krakowa nie tylko jako gwiazda festiwalu, ale również rodzaj workshop bandu. Mogliśmy podziwiać go zarówno jako orkiestrę, jak też i zbiór małych składów, których występy podczas kolejnych czterech wieczorów w Alchemii były preludium do wielkiego finału w Manggha.

Wydarzenie: NU ENSEMBLE – wieczór II

Wydarzenie: NU ENSEMBLE – wieczór II

9 października 2013

Zaczynamy 4 dniowymi koncertami w Alchemii w małych składach (08, 09,10, 11 października), a następnie kończymy z rozmachem koncertem całego składu (12 października) w Manggha!

Wydarzenie: NU ENSEMBLE – wieczór I

Wydarzenie: NU ENSEMBLE – wieczór I

8 października 2013

Zaczynamy 4 dniowymi koncertami w Alchemii w małych składach (08, 09,10, 11 października), a następnie kończymy z rozmachem koncertem całego składu (12 października) w Manggha!