NU ENSEMBLE – wieczór I

Zaczynamy 4 dniowymi koncertami w Alchemii w małych składach (08, 09,10, 11 października), a następnie kończymy z rozmachem koncertem całego składu (12 października) w Manggha!

Prace nad reaktywacją NU Ensemble trwały ponad dwa lata. Przyjedzie on do Krakowa nie tylko jako gwiazda festiwalu, ale również rodzaj workshop bandu. Będziemy więc mogli podziwiać go zarówno jako orkiestrę, jak też i zbiór małych składów, których występy podczas kolejnych czterech wieczorów w Alchemii będą preludium do wielkiego finału w Manggha.

Od samego początku istnienia Krakowska Jesień Jazzowa to festiwal nie tylko gwiazd światowej improwizacji oraz scena najciekawszych zjawisk z tej dziedziny na świecie, ale również forum, na którym mają okazję zaprezentować się szczególnie obiecujący artyści polskiej sceny improwizowanej.

Już 8 i 9 października, kiedy to festiwalowa scena w Alchemii należeć będzie w głównej mierze do małych składów wyłonionych ze słynnego Nu Ensemble Matsa Gustafssona, zagrają także dwa duety z Polski!

Najpierw znana festiwalowej publiczności krakowska saksofonistka barytonowa Paulina Owczarek zagra w duecie z działającym w Gdańsku, również saksofonistą barytonowym, Tomaszem Gadeckim,  a dzień później wystąpi krakowsko-warszawski tandem Rafał Mazur – akustyczna gitara basowa i Dominik Strycharski – flety proste oraz elektronika.

Skład – wieczór I ( 08-10-2013, wtorek, godzina 19:00)

Paulina Owczarek / Tomasz Gadecki duo

Stine J. Motland – solo

Christer Bothén / Joe McPhee- duo

Jon Rune Strøm – solo

Swedish Azz – (Mats Gustafsson, Per-Åke Holmlander, Erik Carlsson, DJ Dieter Kovacic, aka dieb13, Kjell Nordeson)

 

Bilety 35 zł w przedsprzedaży, 45 zl w dniu koncertu.

 

Paulina Owczarek

Paulina Owczarek

Paulina Owczarek –  Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie saksofonu prof. Andrzeja Rzymkowskiego oraz filologii rosyjskiej na UJ.

Gra na saksofonie altowym i barytonowym.

Zajmuje się głównie muzyką swobodnie improwizowaną oraz współczesną kameralistyką. Współtworzy Cracow Improvisers Orchestra, Uncharted Territory, HiQ oraz zespół Vladimirska. Bierze udział w projektach krakowskiej sceny improwizowanej (LabInt, Open Session, Bedroża, Muzykoterapia), a także festiwalach muzyki współczesnej i free improvisation (Musica Electronica Nova, Leytonstone Festival, Taller de Musica Improvisada). Uczestniczyła w wielu kursach interpretacji muzyki współczesnej, warsztatach jazzowych, konkursach współczesnej muzyki kameralnej oraz kursach mistrzowskich u prof. G. Preisnera, M. Mazzoniego. Współpracowała z London Improvisers Orchestra, krakowskim Teatrem Starym i Stowarzyszeniem Teatralnym Badów.

Tomasz Gadecki – Saksofonista, muzyk. Ostanie lata poświęcił się szeroko rozumianej muzyce improwizowanej.

W 2007 r zakłada wspólnie z Marcinem Bożkiem zespół -”Olbrzym i Kurdupel” . W lutym 2008 roku wydają wspólnie pierwszą autorską płytę z muzyką improwizowaną pod tytułem „Frrrrrrrrrr…”

Wspólnie z  Mikołajem Trzaską oraz Rafałem Mazurem stworzyli zespół Czary mary podczas Off Jazz festiwal w Tczewie w (2011). Grał z wieloma muzykami  między innymi Sławas Lewy, Tomasz Sowiński, Kuba Staruszkiewicz, Przemek Dyjakowski. Współpracuje z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku jako saxofonista w spektaklu „Sprawa operacyjnego rozpoznania”. Współpraca z Prof. Robertem Knuthem, Anną Kalwajtys w przedsięwzięciach performatywnych.

NU ENSEMBLE

Mats Gustafsson (phot. K.Penarski)

Mats Gustafsson (phot. K.Penarski)

Mats Gustafsson –  saxes, electronics and conduction.

Zdaniem wielu krytyków jeden z najważniejszych dziś improwizatorów średniego pokolenia przyjeżdża do Krakowa na czele dwunastoosobowej orkiestry. Gustafsson stawał na krakowskiej scenie festiwalowej wielokrotnie. Grał m.in. z saksofonową, gwiazdorską formacją Sonore czy też słynnym The Thing.

Od najmłodszych lat zafascynowany był szwedzką sceną jazzową. Teraz jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy z kręgu muzyki improwizowanej liderem lub współliderem wielu znakomitych formacji. Jego muzyka to połączenie melodyjności i znajomości tradycji oraz dbałościi o detale z niepohamowaną energią.

Peter Evans – trumpets

Joe Mcphee – trumpet, sax and space organ

Christer Bothén – bass clarinet and guimbri

Agusti Fernandez – piano and organ

Kjell Nordeson – vibes and drums

Stine J Motland – vocals

Dieb 13 – turntables

Per Åke Holmlander – tuba

Jon Rune Strom – bass

Ingebrigt Haaker Flaten – bass

Paal Nilssen- Love – drums

Artykuł: POLSKA SCENA IMPROWIZOWANA

Od samego początku istnienia Krakowska Jesień Jazzowa to festiwal nie tylko gwiazd światowej improwizacji oraz scena najciekawszych zjawisk z tej dziedziny na świecie, ale również forum, na którym mają okazję zaprezentować się szczególnie obiecujący artyści polskiej sceny.

Biografia: Mats Gustafsson

Biografia: Mats Gustafsson

saksofonista

Gustafsson rozpoczął naukę od gry na flecie. Jako nastolatek grał w różnych jazz-rockowych i punkowych zespołach w rodzinnym Umeå. Z muzyką improwizowaną zetknął się w 1982 r. grając z perkusistą i wibrafonistą Kjellem Nordesonem. Wraz z nim oraz kontrabasistą Peterem Jansonem współtworzył w 1986 r. AALY Trio. Od 1985 r. […]

Biografia: Joe McPhee

Biografia: Joe McPhee

saksofonista, trębacz

Wybitna osobowość, jeden z najbardziej cenionych muzyków na świecie. Multinustrumentalista (także kompozytor i poeta) rozpoczynał karierę muzyka od nauki gry na trąbce w zespole szkolnym; potem (w latach 1964-66) grał w zespole wojskowym stacjonując w Niemczech. Stosunkowo wcześnie zadebiutował: już w 1967 roku nagrał album z Cliffordem Thorntonem oraz koncertował z […]

Dodaj komentarz