Zlatko Kaučič

drums, percussion

Zlatko Kaučič
Otrzymał nagrodę urzędu miasta BRDA w ramach uznania swoich zasług jako kreatywnego muzyka cenionego na całym świecie. W książce „The Masters of Fire” Peter Amalietti umieścił wywiad ze Zlatko obok rozmów z takimi postaciami jak Archie Shepp, Sun Ra, John Cage, Paquito D'Rivero, Pat Metheny, Odeon Pope, Reggie Workman, Dennis Gonzalez i Woddy Shaw.

Urodzony w 1953 roku w Postojna, Słowenia. We wczesnych latach 70-tych wyemigrował do Włoch, nagrywał i koncertował z grupą Hero. W 1975 zaangażowany w liczne kolaborację z muzykami Szwajcarii, współpracował z  między innymi z Irene Schweitzer, Radu Malfatti, Duško Goykovich i Allen Blairman.

W 1976 przeprowadził się do Barcelony żeby grać w klubach i na festiwalach w kraju zarówno solo jak i z takimi artystami jak Peter Delphinich, Eric Peter, Tete Montoliu, Claude Guillot, Paul Stocker, Mike Osborne, Burton Greene, John Lewis, Steve Lacy czy Kenny Wheeler. W roku 1979 wziął udział w portugalskiej trasie z Paul Stockerem, dołączył do tria portugalskiego basisty Ze Eduardo i pianisty Antonio Pinho, koncertując intensywnie zarówno w kraju jak i w Macau (Chiny), by następnie grać w grupach Don Rendall, Michael Garrik i saksofonisty tenorowego Rao Kyao.

W latach 1981-1983 uczy gry na perkusji w szkole jazzowej „Taller de musicos” jak i uczestniczy w warsztatach wraz z Chuckiem Israels, Ronem McCluer czy Davidem Schnitter.

Od 1984 roku mieszka w Amsterdamie. Dwukrotnie wystąpił na North Sea Jazz Festival, regularnie koncertuje w Hiszpanii z własnym trio, prowadzi własny oktet jak i komponuje muzyke dla teatru i grup tanecznych. Jego specjalnością stały się niezwykłe recitale prezentujące jego  własny styl ekspresji.

Dwukrotnie odwiedził Stany Zjednoczonych. W 1987 w ramach warsztatów muzyczno-teatralnych Itacaca (New York) oraz w 1989 w Atlancie wraz europejskim kwintentem jazzowym.

W Holandi grał z tak różnymi przedstawicielami sceny jak Misha Mandelberg, Toon Rose, Paul Stocker, Sean Bergin, Arnold Dojewerd, Wiebe Wilbers (Skidoo), Frank Graso Big band, Peter Guidi, Paul Bley, Esiet „Okun” Esiet, Michael More, John Patituci, Paolo Fresu, Phone Booth (grupa teatralna), Lisa Pooh (grupa taneczna) etc.

W 1992 roku powrócił do Słowenii by wziąć udział w projektach z m.in.  Paul Bley (Lent festival; Maribor), Steve Lacy, Thelonius Monk Project (Kontrada fest; Kanal ob Soči) with Enrico Rava, GianluigiTrovesi, Chico Freeman, George Cables, Albert Mangelsdorff, Keeny Wheeler, Alexander Balanescu, DaveBiney, Paul McCandless, Irene Aebi, Trevor Wats, Javier Girotto, Frank Gratkowski, Szilárd Mezei, Marc Ribot,Greg Cohen, Saadet Türköz, Peter Brötzmann, Jean-Luc Cappozzo, Luis Sclavis,Evan Parker, Herb Robertson,Javier Girotto etc stworzył muzykę do dwóch filmów dokumentalnych (Kino atelje Gorica) oraz kontynujać solowe koncerty jak i prace związane z poezją i tańcem.

W 2008 roku otrzymał nagrodę urzędu miasta BRDA w ramach uznania swoich zasług jako kreatywnego muzyka cenionego na całym świecie. W książce „The Masters of Fire” („Panowie Ognia”) Peter Amalietti umieścił wywiad ze Zlatko obok rozmów z  takimi postaciami jak  Archie Shepp, Sun Ra, John Cage, Paquito D’Rivero, Pat Metheny, Odeon Pope, Reggie Workman, Dennis Gonzalez i Woddy Shaw.

W 2011 otrzymał  PREŠERN FUND AWARD – najwyższe odznaczenie za zasługi o siągniecia w dziedzinie kultury przyznawane w Słowenii.

Wydarzenie: KAUČIČ / LÉANDRE + MAZUR // REZYDENCJA JOËLLE LÉANDRE: DZIEŃ 2

Wydarzenie: KAUČIČ / LÉANDRE + MAZUR // REZYDENCJA JOËLLE LÉANDRE: DZIEŃ 2

7 listopada 2019

Tego wieczoru w Alchemii czekają nas dwa niezwykle ciekawe sety: najpierw zachwycą nas solowe popisy perkusisty Zlatko Kaučiča, który w swoich występach stosuje całą gamę technik rozszerzonych i intrygujących instrumentów. Gra na różnej maści perkusjonaliach i elektrycznej cytrze, aby stworzyć prawdziwie intymny, zachwycający i niepowtarzalny występ. Jego eksploracje będą godnym […]

Wydarzenie: REZYDENCJA JOËLLE LÉANDRE / DZIEŃ 1

Wydarzenie: REZYDENCJA JOËLLE LÉANDRE / DZIEŃ 1

6 listopada 2019

JOËLLE LÉANDRE QUARTET // REZYDENCJA LÉANDRE: DZIEŃ 1 Joëlle Léandre to artystka bezkompromisowa i kontrabasistka totalna. Jej grę cechuje wybitna technika instrumentalna, nieograniczona wyobraźnia oraz ogromna charyzma. Nauki pobierała w Konserwatorium w Paryżu, a później w Center for the Arts w Buffalo. Komponowali specjalnie dla niej Giacinto Scelsi oraz John […]

441 komentarzy do “Zlatko Kaučič

Dodaj komentarz