MISTRZOWIE IMPROWIZACJI REZYDENCJA (MUZYKA, TANIEC, WARSZTATY)

JOËLLE LÉANDRE / ZLATKO KAUČIČ / EVAN PARKER / AGUSTI FERNÁNDEZ

Wielu ucieszy fakt, że na festiwal powróci kontrabasistka, kompozytorka i wokalistka Joëlle Léandre. Pochodząca z Prowansji artystka w Krakowie wystąpiła po raz pierwszy w zeszłym roku.  Ma w swoim dorobku współpracę z Ensemble InterContemporain Pierre’a Bouleza, czy wielkim rewolucjonistą współczesnego baletu, Mercem Cunnighamem.

Léandre muzyczną edukację rozpoczęła od nauki gry na flecie i fortepianie. Jednak, za namową nauczyciela muzyki, zdecydowała się poświęcić się kontrabasowi.

Po nauce w paryskim konserwatorium, Léandre otrzymała stypendium, które umożliwiło jej dalszą edukację w Nowym Jorku w czasie, gdy artystyczna scena miasta była wciąż niezwykle płodna i nowatorska. To właśnie tam zetknęła się z pionierską twórczością tzw. szkoły nowojorskiej: Mortona Feldmana, twórcy „otwartej formy” Earle’a Browna, Giacinto Scelsiego czy Johna Cage’a.

W ramach „Mistrzów improwizacji” (18 – 21 października, Alchemia)  Léandre spotka się na scenie ze Słoweńcem Zlatko Kaučičiem, Brytyjczykiem Evanem Parkerem oraz Katalończykiem z wyboru Agustí Fernándezem.

Spotkania z mistrzami improwizacji rozpoczną warsztaty dla krakowskich muzyków, które poprowadzi Zlatko Kaučič. Jednodniowe warsztaty odbywać się będą w Szkole Muzycznej w Krakowie, a rekrutacja na nie jest otwarta. Więcej informacji uzyskać można w klubie Alchemia.

Pierwszy wieczór „Mistrzów improwizacji” rozpocznie wspólny występ Brytyjczyka Evana Parkera z Agustí Fernándezem.

Urodzony w 1944 r. w Bristolu Parker uczył się grać na saksofonie u Jamesa Knotta. Następnie pochłonęły go studia botaniczne na Birmingham University. Ostatecznie, porzucił uniwersyteckie mury na rzecz muzyki. Grywał wówczas z Howardem Rileyem. Pracował tez nad autorską koncepcją improwizacji freejazzowej. Prócz wielu godnych uwagi koncertów solowych i płyt, nagrywał też lub pracował z Chrisem McGregorem, Tonym Oxleyem, Barrym Guyem, Globe Unity Orchestra, Steve’em Lacym czy Peterem Brötzmannem.

O Fernándezie nowojorski “The Village Voice” napisał: “Jest jednym  z tych najważniejszych muzyków hiszpańskich, którzy dla muzyki kreatywnej czynią dziś najwięcej, łącząc unikatowy styl z improwizacją i wiedzą na temat XX-wiecznej pianistyki”. Pochodzący z Palma de Mallorca pianista ma w swoim dorobku współpracę z takimi muzykami, jak Peter Kowald czy Derek Bailey. Od 2002 r. jest członkiem New Orchestra Barry’ego Guya. Z Evanem Parkerem  złączyła go zaś wspólna gra w zespole Parkera, The ElectroAcoustic Ensemble.

Podczas drugiej części wieczoru do Parkera i Fernándeza dołączy dobrze znany uczestnikom Krakowskiej Jesieni Jazzowej perkusista Zlatko Kaučič. Pochodzący ze Słowenii muzyk we wczesnych latach 70-tych wyemigrował do Włoch, gdzie nagrywał i koncertował z grupą Hero. W kolejnych latach współpracował między innymi z Irene Schweitzer, Radu Malfatti, Duško Goykovichem i Allenem Blairmanem. W 2011 r. Zlatko Kaučič został uhonorowany najwyższym odznaczeniem za zasługi i osiągnięcia w dziedzinie kultury przyznawane w Słowenii, Prešeren Fund Award.

Muzyczne drogi Léandre  i Kaučičia przecinały się w przeszłości wielokrotnie, ale scenę podzielą dopiero po raz pierwszy. Dlatego drugi wieczór zapowiada się szczególnie interesująco. Rozpocznie go występ Joëlle Léandre i Evana Parkera. Później improwizować będą Agustí Fernándezem wspierany przez Zlatko Kaučičia

Dwa kolejne wieczory otwierać będzie Joëlle Léandre. Solowe improwizacje Francuzki poprzedzać będą koncert kwartetu Oliviera Lake’a (19 października). Zaś jej wspólny występ z Agustí Fernándezem odbędzie się przez występem barcelońskiego Sai Trio. Zespół tworzą penetrująca głębię flamenco i butoh tancerka Sònia Sánchez, perkusista Ivo Sans oraz sam Fernández.

 

JOËLLE LÉANDRE (France) – double bass

ZLATKO KAUČIČ (Slovenia) – percussion

EVAN PARKER (Great Britain) – sax

AGUSTI FERNÁNDEZ (Spain) – piano

 

Bilety 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu

Karnet Mistrzowie Improwizacji  (obejmuje wszystkie koncerty pomiędzy 18 i 21.10) wynosi 90 PLN 

 

18.10. Duo Parker / Fernández  /// Trio Parker / Fernández / Kaučič

19.10. Duo Léandre / Parker /// Duo Fernández / Kaučič

20.10. Solo Léandre (przed OLIVER LAKE QUARTET)

21.10.  Duo Léandre / Fernández (przed SAI)

Biografia: Joëlle Léandre

Biografia: Joëlle Léandre

kontrabasistka, kompozytorka i wokalistka

Léandre stoi w pierwszym szeregu wpływowych postaci współczesnej muzyki klasycznej. Dla Leandre utwory pisali m.in. John Cage oraz włoski kompozytor i surrealista Giacinto Scelsi. Pochodząca z Prowansji artystka ma w swoim dorobku współpracę z Ensemble InterContemporain Pierre’a Bouleza czy wielkim rewolucjonistą współczesnego baletu, Mercem Cunnighamem. Muzyczną edukację rozpoczęła od nauki […]

Biografia: Zlatko Kaučič

Biografia: Zlatko Kaučič

drums, percussion

Otrzymał nagrodę urzędu miasta BRDA w ramach uznania swoich zasług jako kreatywnego muzyka cenionego na całym świecie. W książce „The Masters of Fire” Peter Amalietti umieścił wywiad ze Zlatko obok rozmów z takimi postaciami jak Archie Shepp, Sun Ra, John Cage, Paquito D’Rivero, Pat Metheny, Odeon Pope, Reggie Workman, Dennis Gonzalez i Woddy Shaw.

Biografia: Evan Parker

Biografia: Evan Parker

saksofonista

Może uchodzić za najwspanialszego saksofonistę od czasu Johna Coltrana. Parker to prawdziwy artysta, który dzięki wspaniałej technice i improwizatorskiej inwencji, zmienia nasze pojęcie o grze na saksofonie.

46 komentarzy do “MISTRZOWIE IMPROWIZACJI REZYDENCJA (MUZYKA, TANIEC, WARSZTATY)

Dodaj komentarz