SWEDISH AZZ – Krakow Jazz Autumn Preview

Mats-Gustafsson-plakat-www
Koncert otwiera nowy cykl jazzowy w Alchemii - Krakow Jazz Autumn Preview. Swedish Azz to hołd złożony dwóm wyjątkowym postaciom w historii szwedzkiego jazzu. Mowa o saksofoniście barytonowym Larsie Gullinie, oraz pianiście Larsie Wernerze. O pierwszym pisał prestiżowy amerykański magazyn Down Beat już w 1954 roku, uznając go za najciekawszego nowego artystę jazzowego, mimo iż ten nigdy nie zawitał za Atlantykiem.

Początkowo zafascynowany szkołą cool jazzu, zapamiętany został głównie jako utalentowany solista, którego melodie nasycone były wpływem szwedzkiej muzyki folkowej. Znacznie bardziej awangardowy w swej naturze pianista Lars Werner porzucił saksofon tenorowy zainspirowany muzykami takimi jak Lennie Tristano, Bud Powell czy Henri Renaud. Był człowiekiem o niezwykle otwartym umyśle na sztukę. Łączył ze sobą różne aspekty, takie jak performens, poezja, muzyka, w jedną integralną całość, co nadawało jego występom wymiar przypominający bardziej przedstawienie teatralne niż koncert.

09 kwietnia (wtorek), godzina 20:00, Alchemia, Estery 5

Więcej informacji o koncercie oraz biletach, znajdziecie na stronie Alchemii.

Mats-Gustafsson-www-kjj

Mats Gustafsson (Szwecja) alto, baritone saxes & live electronics

Per-Åke Holmlander (Szwecja)  tuba & cimbasso

Erik Carlsson (Szwecja) drums & selected percussion

DJ Dieter Kovacic, aka dieb13 (Austria) turntables

Informujemy, że z przyczyn zdrowotnych Kjell Nordeson, nie wystąpi tym razem w projekcie. 

 

 

 

Biografia: Mats Gustafsson

Biografia: Mats Gustafsson

saksofonista

Gustafsson rozpoczął naukę od gry na flecie. Jako nastolatek grał w różnych jazz-rockowych i punkowych zespołach w rodzinnym Umeå. Z muzyką improwizowaną zetknął się w 1982 r. grając z perkusistą i wibrafonistą Kjellem Nordesonem. Wraz z nim oraz kontrabasistą Peterem Jansonem współtworzył w 1986 r. AALY Trio. Od 1985 r. […]