SaMa – Matthew Shipp / Sabir Mateen – Krakow Jazz Autumn Preview

Krakow-Jazz-Autumn-Preview_www
Matthew Shipp jest jednym z czołowych gigantów jazzu nowej generacji. Sabir Mateen gra na saksofonie tenorowym, jako instrumencie głównym. Jego gra jest namiętna i jednocześnie dopracowana. Jest równie swobodny na saksofonie altowym, klarnecie i flecie.

Matthew Shipp (ur. 1960) szybko stał się jedną z wybitnych postaci nowojorskiej sceny jazzowej. Osiągnął świętego graala jazzu dzięki unikalnemu stylowi gry na swoim instrumencie, całkowicie samodzielnie wypracowanemu. Jest jednym z nielicznych w jazzie, który może to o sobie powiedzieć.

Shipp nagrał wiele albumów dla wielu wytwórni. Z tej kolekcji nagrań wyłania się dorobek wizjonerski, daleko sięgający i wielowarstwowy.

mattshipp-hires-600

Początkowo inspiracją Shippa był Bud Powell, który w dużej mierze stał się filarem jego muzyki. Nieskrępowane podejście potężnego technicznie poszukiwacza przygód Cecila Taylora ma silny oddźwięk w dziełach Shippa, ale bez względu na to, jak daleko odchodzi od konwencjonalnej struktury, wyczucie ruchu akordów i linii melodycznej Shippa zbliża go do Powella bardziej niż Taylorowi. „ (All About Jazz)

„Ikona wśród współczesnych artystów” (All About Jazz),

„Matthew Shipp to pianista jazzowy z wiarygodnością na scenie downtown/indie. To nie pianista koktajlowy, lecz zawiły artysta- raz przedstawiony przez New York Times jako kokietujący publiczność rockową. Pianista-buntownik” (Pop Matters).

„Jeden z najbardziej innowacyjnych i wymagających pianistów jazzowych dzisiaj, gra jakby nowoczesny Thelonious Monk, z bogatym podejściem modalnym do gry i perkusyjną frywolnością, poza tym wszystkim brzmi, jak nikt inny. „(Lexington Herald)

Sabir-Mateen_9249CRossetti

Sabir Mateen (ur. 1951) rozpoczął granie od rytmu i bluesa na początku lat 70-tych, co zawiodło go do objęcia pozycji saksofonisty tenorowego w Horace Tapscott Pan Afrikan Peoples Arkestra (P.A.P.A).

Od tamtej pory występował lub też nadal występuje z Cecil’em Taylor’em, Sunny Murray’em, William’em Parker’em, Alan’em Silva, Butch’em i Wilber’em Morris, Raphe Malikiem, Steve’em Swell’em, Markiem Whitecage’em, Roy’em Campbell’em, Matthew Shipp’em, Marc Edwards’em, Jemeel’em Moondoc’em, William’em Hooker’em, Henry’m Grimes’em, Rashid’em Bakr’em, Kali Fasteau i wieloma innymi.

Występował w Europie, Japonii i Afryce. Jest również zaangażowany w kolektywy, jak m.in. TEST (z D.Carter’em, Matthew Heyner’em i T. Bruno), The Downtown Horns (z R. Campbell’em & D. Carter’em),The East 3rd St. Ensemble (z Matt’em Lavelle’em, Cliff’em Jackson’em i David’em Gould’em). Sabir prowadzi jednocześnie własne zespoły: Sabir Mateen EnsembleOmni-SoundTrio Sabir i Juxtapositions.

„Jego gra na saksofonie tenorowym, jako instrumencie głównym, jest namiętna i jednocześnie dopracowana, ale jest równie swobodny na saksofonie altowym, klarnecie i flecie. Mateen  jest zdolny do surowych, nieskrępowanych wybuchłw, ale niemniej często ukazuje szeroki zakres dynamiki oraz subtelniejszą stronę, a czasem pochyla się ku melodyjnym free-bop.” (All Music Guide)

23 maja (czwartek), godzina 20:00, Alchemia, Estery 5

Bilety 20 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu koncertu

Matthew Shipp (USA) fortepian
Sabir Mateen (USA) saksofon