WACŁAW ZIMPEL SOLO / ZBIGNIEW CHOJNACKI SOLO

POLSKA SCENA IMPROWIZOWANA

Nierozerwalną już częścią programu Krakowskiej Jesieni Jazzowej są spotkania z polską sceną improwizowaną – tą młodszą i tą nieco starszą. Bez wątpienia silna w talenty i śmiała w poszukiwaniach, na KJJ pokaże się w trzech odsłonach. 15 października zagrają solowe występy klarnecista Wacław Zimpel oraz akordeonista Zbigniew Chojnacki.

Zimpel sięga do wszystkich muzycznych światów, w których porusza się od lat, w ramach różnych projektów i zespołów. Splata ze sobą amerykański minimal music, hinduski system rag, jazz oraz klasykę. Aby zbudować wielowarstwowe polifonie wykorzystuje looper, który umożliwia nakładanie na siebie kolejnych warstw melodycznych, co przywołuje na myśl renesansowe kanony Ockeghema i kompozycje Steve Reicha.

Tak jak w swoich poprzednich projektach, tak i w tym, Zimpel prezentuje bogate instrumentarium. Oprócz klarnetów, analogowych organów z lat 70. i pianina, korzysta z ludowych instrumentów różnych kultur – laotańskiego khaenu, hinduskiej algozy, fletów alikwotowych z Karpat czy trombity ukraińskiej.

Konsekwencją solowego projektu muzyka będzie wydanie albumu w 2016 roku.

O młodym akordeoniście Zbigniewie Chojnackim Michał Urbaniak powiedział: „gra z tak nieprawdopodobnym wyczuciem rytmu, że z miejsca zabrałbym go do Nowego Jorku, żeby grał ze mną absolutnie wszystko“. Chojnacki otrzymał zresztą od Urbaniaka muzyczne stypendium.

Muzyk każdą stylistykę traktuje jak nową przygodę z dźwiękami. W jego pasji do improwizacji w tle czai się stara miłość do punk rocka i żywiołowego rock’n’rolla. Pochodzący z Kutna muzyk zdobył uznanie m.in. jako lider zespołu ZbigBand, wykonującego muzykę jazzową, funk i latin. Grupę uhonorowano m.in. na Festiwalu Akordeonowym w Castelfidardo we Włoszech, jednej z najważniejszych imprez muzycznych dla zespołów akordeonowych.

Dziś Chojnacki wciąż rozwija się i eksperymentuje, głównie w duecie Backspace z Łukaszem Czekałą (skrzypce elektryczne), który niedawno podpisał kontrakt z brytyjską wytwórnią Demerara.

Podczas Krakowskiej Jesieni Jazzowej odbędzie się prapremierowy koncert solo Zbigniewa Chojnackiego.

 

Wacław Zimpel (Poland) – clarinet 

Zbigniew Chojnacki (Poland) – accordion

 

Bilety 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu

Biografia: Wacław Zimpel

Biografia: Wacław Zimpel

klarnecista, klarnecista basowy, kompozytor

Najbardziej kreatywny polski klarnecista, doceniany zarówno na rodzimej, jak i światowej scenie improwizatorów. Od początku kariery towarzyszą mu pozytywne recenzje w polskich i zagranicznych mediach oraz prestiżowe wyróżnienia. W swoich poszukiwaniach nie boi się wyzwań i nieustannie stawia sobie nowe. Świadczą o tym jego liczne i różnorodne, międzynarodowe projekty sięgające […]

Dodaj komentarz