Wacław Zimpel

klarnecista, klarnecista basowy, kompozytor

ur. 27 lipca 1983

Wacław Zimpel

Wacław Zimpel fot. K. Penarski

Najbardziej kreatywny polski klarnecista, doceniany zarówno na rodzimej, jak i światowej scenie improwizatorów. Od początku kariery towarzyszą mu pozytywne recenzje w polskich i zagranicznych mediach oraz prestiżowe wyróżnienia. W swoich poszukiwaniach nie boi się wyzwań i nieustannie stawia sobie nowe. Świadczą o tym jego liczne i różnorodne, międzynarodowe projekty sięgające m.in. do muzycznych tradycji Indii, Japonii czy Maroko.

Zimpel posiada solidne wykształcenie, zdobyte w poznańskiej Akademii Muzycznej, w klasie klarnetu klasycznego, oraz w Hannoverze w Hochschule fur Music und Theater. Jego umiejętności i talent dostrzegli Mikołaj Trzaska oraz Ken Vandermark, a współpraca z nimi zaprezentowała Wacława Zimpla szerokiej publiczności, która przyjęła go z entuzjazmem. Od 2008 roku, wraz z Mikołajem Trzaską, Michałem Górczyńskim oraz Pawłem Szamburskim współtworzy kwartet klarnetowy Ircha. Rok później dołączył do międzynarodowego tentetu Resonance, wybitnego chicagowskiego muzyka – Kena Vandermarka.

Jednak od samego początku swojej muzycznej kariery Zimpel stawiał przede wszystkim na niezależność. Tworząc autorskie projekty objawił się słuchaczom nie tylko jako utalentowany muzyk, ale przede wszystkim jako kompozytor. Jego pierwszy międzynarodowy skład – Undivided, do którego, obok Klausa Kugela i Marka Tokara, zaprosił takie legendy improwizacji jak Bobby Few czy Perry Robinson, zdobył bardzo dobre recenzje i liczne wyróżnienia, zwłaszcza pierwszy album grupy: „The Passion”, mierzący się z trudnym wyzwaniem, jakim jest przełożenie tematu pasyjnego na tradycję freejazzową.

Kolejnym autorskim projektem Zimpla jest zespół Hera, do którego zaprosił polskich muzyków z poznańskiego i warszawskiego środowiska – Pawła Szpurę, Pawła Postaremczaka i Ksawerego Wójcińskiego. Główną ideą zespołu było wspólne poszukiwanie istoty improwizacji, która bierze swój początek w rdzennych tradycjach muzycznych, takich jak muzyka liturgiczna, muzyka ludowa Indii czy afrykański trans. Hera stała się najbardziej rozpoznawalnym projektem Zimpla i zapewniła mu liczne grono stałych słuchaczy.

Poszukiwania rozpoczęte w Herze, Wacław Zimpel kontynuował w południowych Indiach, poznając skomplikowany hinduski system rytmiczny i melodyczny u lokalnych muzyków. Łącząc tradycję hinduską ze swoimi europejskimi korzeniami, Zimpel wraz z wybitnymi muzykami z Bangalore, stworzył Saagarę. Skład opiera się przede wszystkim na bardzo wyrazistej sekcji rytmicznej, którą tworzą perkusyjne instrumenty południowych Indii – ghatam, khanjira, a także thavil – bęben do tej pory wykorzystywany głównie przy rytualnych ceremoniach hinduskich. Dopełniają je kompozycje i improwizacja Zimpla, tworząc bardzo uniwersalny przekaz.

Zimpel sięga też do innych tradycji muzycznych. W 2012 nawiązał współpracę z marokańskim mallemem czyli mistrzem gry na gimbri (afrykański instrument strunowy, przypominający gitarę basową), który specjalizuje się w rytuałach łączących w sobie tradycje suficką z afrykańskimi wierzeniami. Natomiast w 2014 roku zaprosił do Polski japońskich muzyków free jazzowych, grającą na koto (tradycyjny instrument strunowy z Japonii) Michyo Jagi oraz perkusistę Tamaya Hondę. Muzycy w trio przyjrzeli się tradycji japońskiej, nie rezygnując jednak z freejazzowych interpretacji.

Najnowszym projektem Wacława Zimpla jest LAM. W trio z pianistą Krzysztofem Dysem oraz perkusistą Hubertem Zemlerem, Zimpel sięga po muzykę amerykańskich minimalistów, znajdując w niej tak lubiany trans. Jednak z powodu oszczędnych środków wyrazu, muzykę tę charakteryzuje dużo większa przejrzystość i przestrzenność, która obecnie jest głównym celem muzycznych poszukiwań Zimpla.

Po minimal music sięgnął już wcześniej. W 2013 roku stworzył wyjątkową, dziewięcioosobową orkiestrę – To tu orkiestra, która zaprezentowała kompozycje Wacława Zimpla, będące hołdem dla takich artystów jak La Monte Young, Terry Riley czy Steve Reich. Orkiestra zagrała tylko dwa koncerty, z których jeden ukazał się w formie albumu “Nature Moves”. Konsekwencją nowych inspiracji muzycznych jest nawiązanie współpracy z nagrodzonym Grammy Award Evanem Ziporynem, współzałożycielem legendarnego „Bang On A Can All-stars” oraz profesorem w MIT w Bostonie.

Wacław Zimpel jest laureatem Artystycznej Nagrody Miasta Poznania. Był też nominowany do najważniejszego wyróżnienia w dziedzinie kultury w Polsce – Paszportów Polityki za 2014 rok.

Współpracował m.in. z: Mikołajem Trzaską, Kenem Vandermarkiem, Hamidem Drakiem, Joe McPhee, Evanem Ziporynem, Michaelem Zerangiem, Bobbym Few, Perrym Robinsonem, Klausem Kugelem, Michiyo Yagi, Tamaya Hondą, Marsem Williamsem,  Gyanem Riley, Hubertem Zemlerem, Krzysztofem Dysem, Stevem Swellem, Timem Daisym, Markiem Tokarem, Davem Rempisem, Per Ake Holmlanderem, Christianem Ramondem, Maallemem Mokhtarem Ganią, Giridharem Udupą, Marcinem Maseckim, Raphaelem Rogińskim.

Wydarzenie: The Resonance Ensemble – wieczór I

Wydarzenie: The Resonance Ensemble – wieczór I

19 listopada 2013

Po dwu latach przerwy powraca Resonance Kena Vandermarka – grupa ucieleśniająca jedną z najważniejszych idei festiwalu – kreowania artystycznych zdarzeń pomiędzy artystami pochodzącymi z różnych krajów.

Wydarzenie: Zapowiedź 8 Krakowskiej Jesieni Jazzowej

Wydarzenie: Zapowiedź 8 Krakowskiej Jesieni Jazzowej

8 października 2013

Zbliża się jesień, a wraz z nią Krakowska Jesień Jazzowa – festiwal, który przez siedem lat istnienia stał się jedną z najważniejszych scen festiwalowych w Europie i na świecie. Jego gośćmi w tym czasie byli najciekawsi i najprężniej działający muzycy sceny improwizowanej z Peterem Brötzmannem, Anthony Braxtonem, Barry Guyem czy Kenem Vandermarkiem na czele. Odwiedzali oni Kraków z pojedynczymi koncertami, ale także jako artyści rezydenci.

Wydarzenie: DKV Trio i Hera XL feat. Hamid Drake

Wydarzenie: DKV Trio i Hera XL feat. Hamid Drake

1 listopada 2012

Gwiazda wieczoru to niezaprzeczalnie DKV Trio, czyli Hamid Drake, Kent Kessler oraz Ken Vandermark, ale Hera XL to projekt najlepszych obecnie, polskich muzyków sceny improwizowanej młodego pokolenia.

Dodaj komentarz