Polish Improart

W nowej sytuacji cykl Polish Improart otwiera się na nowe możliwości. Pomiędzy 27 września i 18 października najwybitniejsi polscy muzycy improwizujący będą występować na scenie krakowskiej Alchemii, a słuchacze będą mogli śledzić koncerty nie tylko w klubie, ale również online – na Facebooku Alchemii i Krakowskiej Jesieni Jazzowej.

Tegoroczną serię koncertów otworzy w niedzielę 27 września o 19:00 Tomasz Chołoniewski – krakowski perkusista i improwizator, członek zespołów Krakow Improvisers Orchestra, MOON2, OCHO, P.U.R. Ensemble oraz Stare Taśmy. Współpracuje z teatrami, grupami tanecznymi oraz instytucjami organizującymi kreatywne warsztaty dla dzieci.
Tomasz Chołoniewski zaprezentuje solowy projekt, o którym sam mówi, że jest to zarazem koncert i instalacja. Metal Water Music – tytuł jest znaczący: Metal to talerze wykorzystane do uzyskania długich dronowych brzmień, a water – to dźwięki kapiącej wody składające się na zmienne, polirytmiczne struktury.

Solowy projekt Tomka Chołoniewskiego na start cyklu Polish Improart 2020 – koncert online

Jako pierwszy wystąpi krakowski perkusista Tomasz Chołoniewski, ale jego projekt Metal Water Music wykracza daleko poza tradycyjnie rozumiany zestaw perkusyjny.

LINK –  Live streaming: https://www.facebook.com/alchemiaklub/live/

 

Tydzień później, 4 października o 19:00 w Alchemii wystąpi duet składający się ze współtwórców krakowskiej sceny muzyki improwizowanej pracujących razem od lat w duecie oraz w dużej ilości większych składów, między innymi: Process, Hardcore Delicatessen, Instytut Intuicji, HiQ.
Rafał Mazur jest gitarzystą basowym i filozofem, który rozwinął całkowicie unikatową koncepcję improwizatorską, łącząc tradycyjne i rozszerzone techniki gry z fascynacją filozofią chińską. Michał Dymny to gitarzysta przedkładający brzmienie ponad wirtuozerię, chociaż niewątpliwie jest również wirtuozem. Od lat buduje i rozwija swój język twórczy, sięgając po preparacje instrumentu i techniki sonorystyczne.

11 października o 19:00 na scenie pojawi się improwizujący duet muzyków związanych z Krakow Improvisers Orchestra. Saksofonistka Paulina Owczarek jest pomysłodawczynią i założycielką tego dużego zespołu, zajmuje się głównie, choć nie tylko, muzyką improwizowaną i współczesną kameralistyką. Współtworzy zespoły: samBar, Stare Taśmy, Morświn, Dust Mite Paradise, OCHO. Angażuje się również w działania na styku muzyki improwizowanej i malarstwa, pantomimy, filmu oraz poezji.
Aleksander Wnuk to perkusista i performer specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Jego szerokie zainteresowania obejmują również muzykę do spektakli teatralnych i filmów, free rock, ambient i muzykę tradycyjną.

Tegoroczną edycję cyklu Polish Improart zamknie koncert tria IPT, w skład którego wchodzą pianista Szymon Wójciński, skrzypek Jakub Bańdur oraz wiolonczelista Jakub Gucik. Trio IPT powstało w 2015 roku, w ich muzyce pobrzmiewają odniesienia do muzyki współczesnej, jazzu i muzyki klasycznej dawnych epok. Muzycy inspirują się także fenomenami pozamuzycznymi – w 2019 roku ukazała się płyta Diffractions, której tytuł nawiązuje do fizycznego zjawiska ugięcia fali.
Koncert tria IPT odbędzie się w niedzielę 18 października o 19:00 w Alchemii.

 

 

Cykl Polish Improart odbywa się w ramach programu Kultura w sieci dzięki wsparciu Urzędu Miasta Krakowa.

 

Dodaj komentarz