DUET KEN VANDERMARK / PAAL NILSSEN-LOVE

07 cze 20:00
413 dni temu środaAlchemia
DUET KEN VANDERMARK / PAAL NILSSEN-LOVE
Duet Paal Nilssen-Love i Ken Vandermark  pracuje razem w przyspieszonym tempie od 2002 roku i od tego czasu wydał siedem albumów z wyjątkową i szeroką muzyką improwizowaną.

Choć obaj pracowali w wielu uznanych przez krytykę grupach – od Peter Brötzmann Chicago Tentet, Lean Left (z Terrie Hessels i Andy Moor z The Ex) po Double Tandem (z holenderskim saksofonistą, Abem Baarsem) – od kilkunastu lat wciąż wracają do swojego duetu, ponieważ pozostaje on kluczowy dla ich twórczości.

Ken Vandermark (USA): saksofon tenorowy i klarnet

Paal Nilssen-Love (Norwegia): perkusja i instrumenty perkusyjne

 

Bilety 50 zł  przedsprzedaż i 60 w dniu koncertu.

 

Nilssen-Love i Vandermark rozpoczęli współpracę, gdy nagrali swój pierwszy album, Dual Pleasure, dla wytwórni Smalltownsupersound. Niedługo potem zagrali swój pierwszy koncert na Molde International Jazz Festival. Od tego czasu co roku występują na arenie międzynarodowej – w Europie, Ameryce Północnej i Japonii. Ich podejście do kontekstu duetu jest dzikie w swojej intensywności, łącząc ekstremalną prędkość rytmiczną z formalną dekonstrukcją i ponownym montażem, oraz swobodą korzystania z każdego gatunku w dowolnym czasie. Pod wieloma względami Nilssen-Love i Vandermark są bardziej otwarci w tym ustawieniu niż w jakiejkolwiek innej sytuacji, w której grają, tworząc unikalne podejście do muzyki improwizowanej, które jest porywające zarówno dla swoich pomysłów, jak i wykonania.

We wrześniu 2015 roku ich duet uderzył w drogę w Stanach Zjednoczonych, występując na Środkowym Zachodzie i na Zachodnim Wybrzeżu, aby uczcić wydanie swojego ósmego albumu, zatytułowanego, The Lions Have Eaten One of the Guards (Audiographic Records), nagranego na żywo podczas blistrowego występu w Antwerpii podczas ich europejskiej trasy w październiku, 2013 roku.  Od tego czasu Nilssen-Love i Vandermark regularnie koncertowali na całym świecie, ostatnio w Brazylii podczas czerwca 2019 roku. Ostatni album duetu, Screen Off, został okrzyknięty koncepcyjnym przełomem dla zespołu. Zanim wybuchła pandemia, zrobili obszerną trasę po Japonii z wieloma legenami jako gośćmi. W pewnym momencie zostanie to wydane w formie box setu. W związku z tą japońską trasą wyprodukowali również CD AMR, który jest nagraniem na żywo z Geneve w 2019 roku.

„Ta płyta ma fascynujący zwrot akcji: muzycy połączyli siły z producentem Lasse Marhaugiem, który przeszukał godziny nagrań, które fani wrzucili na YouTube, surowych nagrań publiczności, skompresowanych i okazjonalnie zniekształconych przez format strony internetowej… Używają muzycznej wersji powieści Williama Burroughsa z pociętymi fragmentami, składając album razem z ideą tworzenia muzycznej narracji na czele, więc mogą być fragmenty z różnych koncertów, nawet z różnych lat, zszyte razem, tworząc spójny przepływ dla muzyki, która ma podążać… Cały album jest niczym wyimaginowany koncert umysłu, gdzie potężne piski i zderzenia demonstrują potęgę duetu, ustępując miejsca wysokim dźwiękom stroików i toczącej się perkusji, oczyszczając drogę dla bardziej przestrzennych sekcji, tylko po to, by znów wzbić się w powietrze, wznosząc się wysoko do kolejnej zmiany biegu.  Album jest godny polecenia, ale bardzo trudny do wytłumaczenia, trzeba go naprawdę doświadczyć, aby w pełni zrozumieć.  Jest to ciekawy sposób na pójście do przodu dla muzyki, wykorzystujący awangardowe techniki z innych dyscyplin artystycznych i składający je w progresywny jazz w bardzo przemyślany sposób.”

Tim Niland, Jazz and Blues Blog, sierpień 2019 r.

„The Lions Have Eaten One of the Guards to kolejny album umieszczający Kena Vandermarka i Paala Nilssen-Love jako jeden z najpotężniejszych duetów improwizacyjnych. Vandermark i Nilssen-Love grają razem już od ponad dziesięciu lat (z prawie tyloma płytami) i w tym czasie pozbyli się nadmiaru i usprawnili swoje brzmienie. W zasadzie stali się bardziej syntetyczni, znaczący i bardziej ekstremalni”.

Derek Stone, freejazzblog, grudzień 2015 r.

DYSKOGRAFIA

AMR (nagranie na żywo z września 2019 roku Samodzielnie wyprodukowana płyta CD, bez wytwórni.

Screen Off (2019) PNL Records PNL 041

The Lions Have Eaten One of the Guards (2015) Audiographic Records AGR-006

Extended Duos (2014), 7 CD + DVD box set split release: AGR-003/PNL026

Lightning Over Water (2014), 2LP+7″ limited ed Laurence Family Records LF004LP

Letter To A Stranger (2012), nagranie studyjne Smalltown Superjazzz STSJ222CD

Milwaukee Volume (2010), nagranie live Smalltown Superjazzz STSJ180CD

Chicago Volume (2010), nagranie live Smalltown Superjazzz STSJ179CD

Seven (2006), nagranie live Smalltown Superjazzz STSJ119CD

Dual Pleasure 2 (2004), nagranie studyjne i live Smalltown Superjazzz STS085CD

Dual Pleasure (2003), nagranie studyjne Smalltown Superjazzz STS068CD

Więcej informacji:

klipy wideo z występów na żywo:

Cafe Oto, Londyn, UK maj 2017 r.

https://www.youtube.com/watch?v=6cllB-qK35c

 

De Ruimte, Amsterdam, The NEtherlands, maj 2016 r.

https://www.youtube.com/watch?v=R-jDZloL18Y

 

Lado w Mieście, Warszawa, Polska, czerwiec 2022 r.

https://youtu.be/WZFw1muyY7c

 

http://kenvandermark.com

http://www.paalnilssen-love.com

 

 

Biografia: Ken Vandermark

Biografia: Ken Vandermark

Od kilku lat, jeden z najważniejszych muzyków współczesnego jazzu. Rewelacyjnie sprawny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy). Jego gra na obu tych instrumentach, powoduje, że znaleźć się on powinien pośród najwybitniejszych przedstawicieli obu tych instrumentów we współczesnym jazzie. Winien być jednak postrzegany także jako animator jazzowej sceny. Wielość projektów, które prowadzi doprawdy imponuje.

Biografia: Paal Nilssen-Love

Biografia: Paal Nilssen-Love

Perkusista

Norweg mówi o sobie, że wychował się w klubie jazzowym prowadzonym przez jego rodziców. Studiował jazz na uniwersytecie w Trondheim, i w wieku dwudziestu lat był już znany na krajowej scenie. Dziś jego sława sięga zdecydowanie dalej.

Dodaj komentarz