MIKROKOLEKTYW narodził się z popiołów supergrupy polskiego jazzu Robotobibok, duet złożony z perkusisty Kuby Suchara i trębacza Artura Majewskiego.Gra akustyczny jazz napędzany elementami elektroniki i znany jest ze swojej energii na scenie zarażając nią słuchaczy od 6 lat.
Duet cechuje oszczędny, impresjonistyczny styl w ramach którego kompozycje w organiczny sposób powstają w oparciu o elementy wyimprowizowane. Dzielili scenę z takimi gigantami jazzu jak Fred Anderson, Nicole Mitchell, Rob Mazurek’s Exploding Star Orchestra, nie wspominając o takich artystach międzynarodowej sceny jak Matmos, Fennesz, Zu, Tied and Tickled Trio, i Sao Paulo Underground.
MIKROKOLEKTYW występował na scenach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii, biorąc udział w tak prestiżowych festiwalach poświęconych muzyce i sztuce jak Chicago’s World Music Festival, UnSound Festival – Krakow, Cerkno Jazz Festival – Słowenia, Depresja, Off Festival, STIMUL i Eurosonic Festival.
Kiedy Raymond Salvatore Herman – procudent wytwórni Delmark i producent filmowy poznał duet jesienią 2007-ego roku, od razu wiedział, że ich specyficzna koncepcja improwizacji doskonale pasuje do tej prestiżowej wytwórni. W 60 letniej historii labelu MIKROKOLEKTYW stała się pierwszą europejską grupą z kręgu awangardowego jazzu, która nagrała dla nich płytę co samo w sobie świadczy o poziomie wykonawczym i kreatywności tych muzyków, których efektem jest debiut w katalogu wytwórni – płyta „REVISIT”.
11 przemyślanych kompozycji zaprezentowanych na REVISIT oddaje w pełni złożoną naturę dźwiękowych pomysłów duetu. Struktury rytmiczne grane na MOOGu uwydatniają wielorakość gatunkowych odniesień i muzycznych form scalając odległe od siebie w struktury w jedną futurystyczną całość.
Releases:
Live in Zilina / with Alzheimer Trio (CD) – Vytvornia OM, 2009
Revisit (CD) – Delmark 2009
Dew Point (DVD) – Delmark 2010
Małgorzata Haduch tancerka/choreograf, absolwentka School for New Dance Development w Amsterdamie. Z jej inicjatywy powstała w 2006 roku grupa Unfnished Company, która skupia międzynarodowych artystów z różnych dziedzin sztuki (taniec współczesny, muzyka, video-art, fotografia). Unfinished Company realizuje przede wszystkim spektakle improwizowane, w których muzyka i taniec współistnieją jako jedna forma artystyczna a performance to spotkanie silnych osobowości, starcie się doświadczeń, energii i wyobraźni. Małgorzata Haduch związana jest z holenderską sceną free jazzową, gdzie współpracowała w ostatniej dekadzie z takimi znakomitymi muzykami jak Ab Baars, Wilbert de Joode, Andy Moor, Arnold de Boer, Colin McLean, Onno Govaert i John Dikeman. Dla Małgorzaty praca z improwizowaną muzyką na żywo wciąga do odkrywania mocnej, indywidualnej ekspresji, wymusza porzucenie kontroli i zamienia dźwięk w nową otchłań ruchu.
Poszukiwania artystyczne Małgorzaty oraz gościnne występy, także solowe, prowadziły ja w ostatnich latach przez takie kraje jak Holandia, Cypr, Hiszpania, Niemcy, Japonia, Brazylia, Chile, Peru, Kostaryka, Izrael, Węgry, Słowację. Jej oryginalny język sceniczny krystalizował się przez lata, w trakcie których do najważniejszych należą takie projekty jak kilkuletnia współpraca z amsterdamskim studioOT301, gościnna choreografia w Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow, projekt choreograficzny z peruwiańską grupą teatralną Deciertopicante w pustynnym mieście Tacna, międzynarodowy program DanceWeb w Austrii, Solo Projekt w Poznaniu oraz „50 days” – mistrzowski kurs oraz intensywny proces twórczy prowadzony przez kultowego choreografa Davida Zambrano w Kostaryce.
Po powrocie do Polski w 2011 roku, Małgorzata rozpoczęła współpracę z duetem Mikrokolektyw oraz z członkami zespołu Hera – Ksawerym Wójcińskim i Pawłem Postaremczakiem. Wspólny projekt „5of50” był wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ważnym spotkaniem i doświadczeniem było także przedstawienie w reżyserii Haduch z udziałem legendarnej tancerki Krystyny Mazurówny. Najnowsza inicjatywa Małgorzaty to autorski program Filmowe Wtorki o Improwizacji (Kino Kika w Krakowie) oraz FREE THE DANCE – seria performensów z udziałem muzyków-improwizatorów oraz tancerzy, sztuka improwizacji w połączeniu dwóch dziedzin artystycznych – muzyki i tańca współczesnego. Dotychczas w serii Free the dance wystąpili razem z Małgorzatą: Michael Zerang- Chicagowski muzyk jazzowy, Rafał Mazur, Artur Majewski, Ksawery Wójciński, Tomek Chołoniewski, Michał Dymny, Dominik Borkowski, Paulina Owczarek, Lori Duncan, Przemek Kamiński i Magdalena Ptasznik.
Artur Majewski (Polska) | trumpet, electronics |
Kuba Suchar (Polska) | drums, percussion, electronics |
Małgorzata Haduch (Polska) | dance |
Poniedziałek 29.10.2012 / Alchemia / Mikrokolektyw + Małgorzata Haduch