THE EX & BRASS UNBOUND

Fotorelacja z koncertu THE EX & BRASS UNBOUND, który odbył się 28 września 2014 roku na Placu Nowym. Autorem zdjęć jest Krzysztof Penarski.

Grupa uzupełniona została przez kwartet znakomitych muzyków jazzowych – Mats Gustafsson, Ken Vandermark, Roy Paci i Wolter Wierbos – i od 2010 roku występuje i nagrywa jako The Ex & Brass Unbound.

Grupa The Ex występuje na scenach całego świata od 35 lat. W tym czasie zagrała ponad 1500 koncertów, w tym na najpoważniejszych scenach i festiwalach; nagrała ponad 30 płyt i zdobyła sobie uznanie olbrzymiej rzeszy słuchaczy. W pierwszym okresie grupa dosyć często zmieniała swój skład osobowy, a od 2009 roku, po odejściu wokalisty G.W. Soka, tworzą ją Andy Moor, Terrie Hessels, Arnold De Boer i Katherina Bornefeld.
The Ex występowali i nagrywali z całą plejadą czołowych instrumentalistów z całego świata (tacy muzycy, jak: Ab Baars, Tom Cora, Han Bennink, Hamid Drake, John Butcher czy DJ Olive wnieśli znaczący wkład w dokonania zespołu).
Osobnym doświadczeniem są dla grupy związki z muzykami afrykańskimi – wielokrotnie wyjeżdżali do Mali, Ghany, Konga, a przede wszystkim do Etiopii. Spotkanie niezwykle popularnego w Etiopii, urodzonego w 1935 roku i przez wiele lat szefa narodowej orkiestry cesarza Haile Selasie, saksofonisty Getatchew Mekuria, zaowocowało kilkuletnią współpracą, trasami koncertowymi i rewelacyjnie przyjętymi nagraniami.
Ich wspólne dokonania jeszcze raz potwierdzają, że wszelkie podziały w muzyce są nieistotne – karkołomne, jak mogłoby się wydawać, połączenie punk rocka, free jazzu i tradycyjnej muzyki afrykańskiej, przyniosło wspaniałe rezultaty.

Andy Moor – guitar, baritone guitar (NL)

Terrie Hessels – guitar, baritone guitar (NL)

Arnold de Boer – vocals, guitar, sampler (NL)

Katherina Bornefeld – drums, vocals (NL)

Mats Gustafsson – baritone sax (S)

Ken Vandermark – tenor + baritone sax, clarinet (USA)

Wolter Wierbos – trombone (NL)

Roy Paci – trumpet (IT)

Wydarzenie: THE EX & BRASS UNBOUND

Wydarzenie: THE EX & BRASS UNBOUND

28 września 2014

Tegoroczna, dziewiąta już Krakowska Jesień Jazzowa rozpocznie się od mocnego uderzenia. Na otwartej scenie na Placu Nowym wystąpi niezwykle popularna, przez wielu uważana za kultową, holenderska formacja The Ex. Możemy spodziewać się niezwykle energetycznej mieszanki punk-rockowych, ale i etiopskich rytmów, free-jazzowych solówek dęciaków i zaangażowanych tekstów.

Dodaj komentarz