THE EX & BRASS UNBOUND

Fotorelacja z koncertu THE EX & BRASS UNBOUND, który odbył się 28 września 2014 roku na Placu Nowym. Autorem zdjęć jest Krzysztof Penarski.

Grupa uzupełniona została przez kwartet znakomitych muzyków jazzowych – Mats Gustafsson, Ken Vandermark, Roy Paci i Wolter Wierbos – i od 2010 roku występuje i nagrywa jako The Ex & Brass Unbound.

Grupa The Ex występuje na scenach całego świata od 35 lat. W tym czasie zagrała ponad 1500 koncertów, w tym na najpoważniejszych scenach i festiwalach; nagrała ponad 30 płyt i zdobyła sobie uznanie olbrzymiej rzeszy słuchaczy. W pierwszym okresie grupa dosyć często zmieniała swój skład osobowy, a od 2009 roku, po odejściu wokalisty G.W. Soka, tworzą ją Andy Moor, Terrie Hessels, Arnold De Boer i Katherina Bornefeld.
The Ex występowali i nagrywali z całą plejadą czołowych instrumentalistów z całego świata (tacy muzycy, jak: Ab Baars, Tom Cora, Han Bennink, Hamid Drake, John Butcher czy DJ Olive wnieśli znaczący wkład w dokonania zespołu).
Osobnym doświadczeniem są dla grupy związki z muzykami afrykańskimi – wielokrotnie wyjeżdżali do Mali, Ghany, Konga, a przede wszystkim do Etiopii. Spotkanie niezwykle popularnego w Etiopii, urodzonego w 1935 roku i przez wiele lat szefa narodowej orkiestry cesarza Haile Selasie, saksofonisty Getatchew Mekuria, zaowocowało kilkuletnią współpracą, trasami koncertowymi i rewelacyjnie przyjętymi nagraniami.
Ich wspólne dokonania jeszcze raz potwierdzają, że wszelkie podziały w muzyce są nieistotne – karkołomne, jak mogłoby się wydawać, połączenie punk rocka, free jazzu i tradycyjnej muzyki afrykańskiej, przyniosło wspaniałe rezultaty.

Andy Moor – guitar, baritone guitar (NL)

Terrie Hessels – guitar, baritone guitar (NL)

Arnold de Boer – vocals, guitar, sampler (NL)

Katherina Bornefeld – drums, vocals (NL)

Mats Gustafsson – baritone sax (S)

Ken Vandermark – tenor + baritone sax, clarinet (USA)

Wolter Wierbos – trombone (NL)

Roy Paci – trumpet (IT)

Dodaj komentarz