17. Krakowska Jesień Jazzowa, 17–20 października 2022

„Tu nie ma niczego do rozumienia, wystarczy słuchać” – tymi słowami odpowiedział kiedyś wielki krakowski kompozytor Bogusław Schaeffer na pytanie o to, jak zrozumieć muzykę współczesną.

 

 

17.10 FIGA

Gosia Zagajewska: głos
Paulina Owczarek: saksofony
Anna Jędrzejewska: fortepian i elektronika

Intuitywne trio improwizatorek. Ich estetyka muzyczna oscyluje między współczesną europejską kameralistyką a sound artem. Zespół powstał w 2022 roku i zajmuje się spontaniczną kreacją dźwięków. Nawiązuje i czerpie inspirację z legendarnej Feminist Improvising Group.

 

Zagajewska – wokalistka i poetka. Przez kilka lat współtworzyła Warsaw Improvisers Orchestra, jest założycielką wielokulturowego kolektywu Andakali Goveyu, współpracuje z zespołem Word-Sound-Pool.

Owczarek – saksofonistka i improwizatorka, założycielka Krakow Improvisers Orchestra, w której gra oraz dyryguje grupą improwizujących muzyków. Główne pola zainteresowań: muzyka swobodnie improwizowana i współczesna kameralistyka. Zaangażowana w działania na styku muzyki improwizowanej i malarstwa, pantomimy, filmu oraz poezji.

Jędrzejewska – kompozytorka, reżyserka i autorka projektów multimedialnych. Jedna z najbardziej synkretycznych polskich artystek, tworzy sztukę opartą na improwizacji i współczesnych zdobyczach sztuki europejskiej.

 

Godz. 20.00

Klub Alchemia, Estery 5

Bilety: 40 / 50 pln (przedsprzedaż / w dniu koncertu)

Karnet: 120 pln (obejmujący wszystkie wydarzenia festiwalu)

 

18.10 Dymny / Wnuk  //  Terry Ex / Vandenmark

 

Set 1

Michał Dymny: gitara
Aleksander Wnuk: perkusja

Duet wytrawnych, krakowskich improwizatorów, mistrzów kolorystyki dźwiękowej i spontanicznej kreacji. Co czeka nas na koncercie? Nie wiadomo. Może będzie głośno, może cicho, wolno, a może szybko. Na pewno nie będzie zimno i drogo. Warto wpaść do Alchemii i przekonać się o tym na własnej skórze.

 

Dymny – muzyk improwizator. Gra na gitarze elektrycznej, na której wykształcił indywidualny styl oparty między innymi na technikach sonorystycznych i preparacjach instrumentu. Współuczestniczył w przedsięwzięciach organizowanych przez krakowski kolektyw Improvising Artists, w projektach o nazwie Entropy oraz Process – Laboratory of Intuition. Obecnie angażuje się w liczne inicjatywy związane z improwizacją kolektywną, komponuje muzykę teatralną i filmową.

Wnuk  multiperkusista aktywny jako solista i improwizator. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej i eksperymentalnej. Tworzy własne projekty dźwiękowe łączące gatunki muzyczne, zaangażowany w projekty dla teatru dramatycznego („Art of Living”, Narodowy Stary Teatr), swobodnej improwizacji i instrumentalnego performance (Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble, Krakow Improvisers Orchestra), komponuje. Jego zainteresowania skupiają się głównie wokół gatunków multiperkusyjnych i intermedialnych.

 

Set 2

Terrie Ex: gitara elektryczna

Ken Vandenmark: saksofon

Duet bliskich przyjaciół, występujących wspólnie na scenie od lat. Dwie muzyczne skrajności – żywiołowy Terrie i uporządkowany Ken w jakiś sposób potrafią wypracować wspólny muzyczny język. Ich koncerty to żywiołowy spektakl, pełen energii, nagłych zwrotów i błyskotliwego poczucia humoru. Jak opisuje to Ken: Improwizacja Terrie’go wprowadza mnie w kontekst, w którym większość znanych mi języków muzycznych nie działa, ich „słownictwo i gramatyka” są dla mnie całkowicie nowe, więc podczas grania z nim jestem nieustannie zmuszany, by próbować i wymyślać nowe techniki i metody artykulacji, aby wyrazić siebie.

 

Vandermark  jeden z najbardziej twórczych przedstawicieli chicagowskiej muzyki improwizowanej, rewelacyjnie sprawny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy). Z KJJ związany od początku istnienia festiwalu.

Terrie Hessels (Terrie Ex)  gitarzysta, współzałożyciel holenderskiej grupy The Ex, fundator wytwórni TERP, zaangażowany w projekty muzyki improwizowanej.

 

Godz. 20.00

Klub Alchemia, Estery 5

Bilety: 40 / 50 pln (przedsprzedaż / w dniu koncertu)

Karnet: 120 pln (obejmujący wszystkie wydarzenia festiwalu)

 

 

19.10 Open House

 

Paulina Owczarek: saksofon barytonowy

Ken Vandermark: saksofon tenorowy

Marcin Bożek: akustyczna gitara basowa

Macio Moretti: perkusja

 

Saksofonista Ken Vandermark to jeden z czołowych przedstawicieli amerykańskiej sceny muzyki improwizowanej. Na jego koncie odnotowujemy: kilkadziesiąt świetnie przyjętych płyt, współpracę z tuzami free jazzu i nagrodę fundacji McArthura – prestiżowe wyróżnienie przyznawane każdego roku najwybitniejszym twórcom z różnych dziedzin sztuki. Vandermark chętnie występuje w Polsce. Do tego stopnia, że ostatecznie postanowił powołać tu swój nowy zespół. W Open House towarzyszą mu perkusista Macio Moretti (Shofar, Mitch & Mitch, LXMP), saksofonistka Paulina Owczarek (Krakow Improvisers Orchestra, Sambar) i basista Marcin Bożek (Olbrzym i kurdupel, Jazz dla dzieci). Choć to kwartet doświadczonych improwizatorów, w tym wypadku stawiają na kompozycje – porywające, przewrotne, po brzegi wypełnione energią.

 

Owczarek – saksofonistka, improwizatorka, pomysłodawczyni i założycielka Krakow Improvisers Orchestra, w której gra oraz dyryguje grupą improwizujących muzyków.

Vandermark  rewelacyjnie sprawny saksofonista i klarnecista, przedstawiciel chicagowskiej muzyki improwizowanej, z KJJ związany od początku jego istnienia.

Bożek – improwizator, kompozytor. Od 2007 roku współtworzy polską scenę muzyki improv. Improwizuje z muzykami, aktorami, malarzami, tancerzami oraz solo.

Macio Moretti  nadaktywny twórca na polskiej scenie niezależnej: wzięty perkusista, basista i bandleader, inicjator projektów, animator kultury, współzałożyciel wytwórni Lado ABC.

 

Godz. 20.00

Klub Alchemia, Estery 5

Bilety: 40 / 50 pln (przedsprzedaż / w dniu koncertu)

Karnet: 120 pln (obejmujący wszystkie wydarzenia festiwalu)

 

 

20.10 Koncert finałowy

 

Maya Homburger: altówka

Barry Guy: kontrabas

Rafał Mazur: akustyczna gitara basowa

Lucas Niggli: perkusja

 

Wieczór specjalny, który wypełnią muzyczne nowości serwowane przez improwizatorów od lat blisko współpracujących z KJJ. Duet Homburger / Guy razem z ich wieloletnim współpracownikiem Lucasem Niggli zaprezentują efekt tegorocznych sesji nagraniowych z greckiej wyspy Hydra – nowy album „Acanthis” (wydany nakładem wytwórni Maya Recordings) z utworami Barry’ego Guya i György Kurtága. Duet Mazur / Guy zagrają materiał z przygotowywanego albumu „Harmony in Diversity”, na koniec koncertu finałowego – inauguracja nowego trio Guy / Mazur / Niggli.

 

Homburger – szwajcarska skrzypaczka od lat rozwijająca własny styl na instrumentach barokowych (gra na trzech barokowych skrzypcach w oryginalnym, historycznym stanie). Prowadzi własną wytwórnię płytową Maya Recordings, współpracuje z Barry Guy New Orchestra oraz Blue Shroud Band

Guy – brytyjski kompozytor, improwizator, wirtuoz kontrabasu posługujący się niezliczoną liczbą konwencjonalnych i niekonwencjonalnych technik. Równie dobrze jak w jazzie czuje się w muzyce klasycznej i współczesnej.

Mazur – muzyk i filozof. W swojej pracy twórczo-badawczej w ramach autorskiego projektu „Listening Philosophy” bada przestrzenie styku filozofii Wschodu, swobodnej improwizacji oraz współczesnych aktywności dźwiękowych. Jest autorem muzyki w realizacjach teatralnych (m.in. Narodowy Stary Teatr, Teatr Narodowy w Warszawie)

Niggli – znakomity szwajcarski perkusista i improwizator. Poza działalnością stricte artystyczną, wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Zurychu i działa jako promotor koncertów muzyki współczesnej.

 

Godz. 20.00

Klub Alchemia, Estery 5

Bilety: 40 / 50 pln (przedsprzedaż / w dniu koncertu)

Karnet: 120 pln (obejmujący wszystkie wydarzenia festiwalu)

 

Wydarzenie: BLUE SHROUD BAND – rezydencja artystyczna

Wydarzenie: BLUE SHROUD BAND – rezydencja artystyczna

27 listopada 2021

Czwarty dzień rezydencji artystycznej Blue Shroud Band w małych improwizowanych składach – na dzień przed jej finałem, podczas którego zespół w absolutnie wyjątkowym składzie zaprezentuje publiczności najnowszą kompozycję swojego lidera, Barryego Guya. W ramach 16. KJJ w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się światowa premiera utworu „all this this here”. Podczas […]