The Ari Roland Jazz Quartet

Jedną z imprez towarzyszących tegorocznej Krakowskiej Jesieni Jazzowej będzie koncert The Ari Roland Jazz Quartet

Muzycy tej amerykańskiej formacji czerpią garściami z tradycyjnego jazzu i jego największych reprezentantów: Louisa Armstronga, Duke’a Ellingtona, jak również niepokornego geniusza Charliego Parkera czy Dizzy Gillespiego. Występ z pewnością będzie najbardziej melodyjną imprezą tegorocznej Krakowskiej Jesieni Jazzowej.

Na repertuar amerykańskiego kwartetu składają się kompozycje pochodzące z tzw. złotej ery jazzu. Wtedy to powstały najbardziej melodyjne utwory, które do dziś są rozpoznawalnymi od pierwszych taktów muzycznymi standardami. Klasyczne kompozycje amerykańskiego jazzu The Ari Roland Jazz Quartet uzupełniają autorskimi kompozycjami.

Twórca kwartetu, Ari Roland to basista jazzowy pochodzący z Nowego Jorku. Absolwent Julliard School, współpracował z wieloma znaczącymi artystami, takimi jak Barry Harris, Betty Carter, Lou Donaldson, Wynton Marsalis, Marcus Roberts i Harry Connick Jr. W swoim dorobku Roland ma trzy płyty wydane nakładem wytworni Smalls Records. Za sprawą programu „Ambasadorowie Jazzu” Departamentu Stanu USA nowojorski kontrabasista pracował w 32 krajach świata i odbył 80 międzynarodowych tras w ciągu pięciu lat. Wraz z Chrisem Byarsem jest też jednym z szefów programu „Bi-Communal Jazz Futures” dla Ambasady USA na Cyprze oraz programu „American Jazz In Syria” dla Ambasady USA w Syrii. W 2011 roku The Ari Roland Jazz Quartet został wybrany do programu „The Rhythm Road”.

Jego muzyczny partner Chris Byars to z kolei saksofonista tenorowy, również nowojorczyk. Zawodową karierę rozpoczął śpiewając w The Metropolitan Opera Company w wieku 6 lat, a w wieku 14 lat zaczął grę na saksofonie. Byars otrzymał wiele prestiżowych nagród, stypendiów i zamówień od wielu organizacji, w tym od The Tanne Foundation i Chamber Music America.

Zaid Nasser to saksofonista altowy The Ari Roland Jazz Quartet. Muzyk jest synem jazzowego I bluesowego wirtuoza Jamila Nassera. W wieku 19 lat wybrał się do Memphis, gdzie przez 2 lata grał z Calvinem Newbornem. Po powrocie do Nowego Jorku występował z powodzeniem jako solista i wraz z organistą Billem Doggettem w zespole „Savoy Sultans” Panamy Francisa. Artysta regularnie występuje w Nowym Jorku oraz koncertuje w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Bierze też udział w programach Departamentu Stanu USA.

Za perkusją The Ari Jazz Quartet zasiada zaś Keith Balla, rodowity Teksańczyk. Jest wychowankiem perkusisty Kenny’ego Washingtona. Balla gra profesjonalnie od momentu, kiedy skończył 17 lat. Krytycy chwalą jego muzyczną dojrzałość, a starsze pokolenie artystów – wyjątkowo ciepły i wchodzący w interakcję z publicznością styl. Artysta organizował jazzowe „drum clinics” na wszystkich poziomach zaawansowania w rodzinnych Stanach Zjednoczonych i za granicą.

Występ odbędzie się w ramach współpracy z Konsulatem Stanów Zjednoczonych

Wstęp na koncert jest wolny.

Zapraszamy!

 

Dodaj komentarz