Projekcja filmu dokumentalnego Musician (Ken Vandermark)

04 lis 20:00
3976 dni temu niedzielaLiterki
Projekcja filmu dokumentalnego Musician (Ken Vandermark)
Musician (Ken Vandermark) reż. Daniel Kraus (60 min.)

Zapraszamy na projekcję dokumentu Daniela Krausa poświęconego jednemu z najważniejszych muzyków jazzowych naszych czasów – Kenowi Vandermarkowi.

Ten chicagowski saksofonista i klarnecista to ikona współczesnego free jazzu i improwizacji. Jego tytaniczna praca (Vandermark grywał bądź gra nadal w ponad 40 zespołach, nagrał z nimi ponad 100 albumów) znacznie przyczyniła się do renesansu free impro za Atlantykiem i w Europie.

W filmie Krausa obejrzymy w akcji kilka ansambli w składzie z Vandermarkiem, m.in. Atomic/School Days, duet Vandermark/Paal Nielsen-Love czy combo Powerhouse Sound.

Nie zabraknie również wywiadów, zarówno z głównym bohaterem filmu, jak i z muzykami współpracującymi z Vandermarkiem. „Musician” to pozycja obowiązkowa dla fanów współczesnego free jazzu.

 

 

Clip from „Musician,” a documentary about Chicago jazz musician Ken Vandermark. The movie is part of the WORK series of documentaries by Daniel Kraus (www.workseries.com).

 

Biografia: Ken Vandermark

Biografia: Ken Vandermark

Od kilku lat, jeden z najważniejszych muzyków współczesnego jazzu. Rewelacyjnie sprawny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy). Jego gra na obu tych instrumentach, powoduje, że znaleźć się on powinien pośród najwybitniejszych przedstawicieli obu tych instrumentów we współczesnym jazzie. Winien być jednak postrzegany także jako animator jazzowej sceny. Wielość projektów, które prowadzi doprawdy imponuje.

Okładka płyty

Artykuł: Projekt Resonance

Przygotowany, skomponowany i zaaranżowany przez Kena Vandermarka w roku 2007 projekt Resonance był jednym z najważniejszych wydarzeń z zakresie szeroko rozumianej muzyki improwizowanej w Europie.

Hamid Drake

Artykuł: DKV Trio

DKV Trio tworzą muzycy DRAKE KESSLER VANDERMARK, których chyba żadnemu fanowi muzyki improwizowanej specjalnie polecać nie trzeba. Ilość projektów, w których biorą udział imponuje.

Dodaj komentarz