Polska scena improwizowana – wieczór V

Od samego początku istnienia Krakowska Jesień Jazzowa to festiwal nie tylko gwiazd światowej improwizacji oraz scena najciekawszych zjawisk z tej dziedziny na świecie, ale również forum, na którym mają okazję zaprezentować się szczególnie obiecujący artyści polskiej sceny.

Na dzień przed wielkim finałem w Centrum Kultury Japońskiej Manggha z Resonancem w roli gwiazdy, nadarzy się okazja, aby posłuchać w Alchemii warszawskiego duetu Pawła Posteremczaka z Pawłem Szpurą.

Duetu saksofonu i perkusji, który i samym składem, i muzycznym rodowodem, sięgnie do wielkiej tradycji freejazzowej, sygnowanej nazwiskami legendarnych jej twórców – Johna Coltrane’a i Rashida Ali.

Paweł PosteremczakPaweł Posteremczak– obecnie najciekawszy saksofonista młodego pokolenia na polskiej scenie.

Charakteryzuje go wyjątkowo liryczny i ekstatyczny styl, będący kontynuacją tradycji wielkich mistrzów saksofonu jak John Coltrane czy Pharoah Sanders.

Jego gra hipnotyzuje. Z niezwykłą świadomością tworzy frazy niepowtarzalne, trudne do zapomnienia.

Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską, Klausem Kugelem, Raphaelem Rogińskim, Januszem Stefańskim czy Robertem Kusiołkiem.

Paweł SzpuraPaweł Szpura– perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60-tych i 70-tych.

Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a. Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim.

Chwilę po ich koncercie na scenie pojawi się wrocławski ImproGraphic.

W składzie zespołu posłuchamy coraz bardziej docenianego trębacza i konceptualistę Piotra Damasiewicza, prawdopodobnie najciekawszego dziś saksofonistę tenorowego naszej sceny Gerarda Lebika, Maxa Muchę na kontrabasie oraz słynnego portugalskiego perkusistę Gabriela Ferrandiniego.

SKŁAD WIECZÓR V

1. Paweł Postaremczak & Paweł Szpura Duo

– Paweł Postaremczak                                  saxes

– Paweł Szpura                                              drums

2.  ImproGraphic

– Piotr Damasiewicz                                      trumpet

– Gerard Lebik                                               saxes

– Max Mucha                                                   bass

– Gabriel Ferrandini                                      drums

Bilety 25 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu koncertu

Dodaj komentarz