POLONKA

Trio Polonka inspiruje się rytmami z regionów Polski, Afryki i Kaukazu, jednocześnie improwizując i czerpiąc z awangardy.

W skład niezwykle bogatego instrumentarium grupy wchodzi pozytyw organowy, klawikord, klarnet kontrabasowy, perkusja, ale też log drum, drewniany dzwonek bawoli z Indonezji, bęben z Konga czy bongosy.

Zespół pod nazwą Pole powstał w 2011, w 2014 roku zadebiutował albumem Radom (nakładem Kilogram Records). Jesienią 2018 roku już pod szyldem Polonka wydali płytę Poemat konfesyjny (Bôłt Records), o której Jarek Szubrycht na łamach Gazety Wyborczej pisał: „Muzycy Polonki folk swój widzą ogromnym. Twierdzą, że punktem wyjścia dla ich improwizacji jest muzyka ludowa różnych krajów i kontynentów, ale próżno szukać wyraźnych zapożyczeń na poziomie melodii czy egzotycznej ornamentyki, która w głowie słuchacza automatycznie wyświetla film z podróży w dalekie kraje.”

W skład zespołu wchodzą trzy postacie dobrze znane na rodzimej scenie: rozchwytywany multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor Jan Emil Młynarski (Warszawskie Combo Taneczne, Alexis, Baaba, J=J), klarnecista Michał Górczyński (Bastarda, Cukunft, Ircha, Kwartludium, Laar, Profesjonalizm, Zooplan) oraz człowiek wielu talentów Piotr Zabrodzki (znany ze współpracy z takimi artystami jak Easy Band All Stars, Tatsuya Yoshida, Duże Pe, Baaba, Junior Stress, Zdzisław Piernik, The Kurws).

„Okazało się już dawno, że z Afryki do Polski czy na Kaukaz jest tylko jeden krok. Wszyscy jesteśmy dziećmi jednej matki” – mówił w jednym z wywiadów Młynarski. Jak ta niezwykle utalentowana trójka łączy rytmy z trzech kontynentów przekonamy się podczas koncertu kończącego tegoroczną edycję Krakowskiej Jesieni Jazzowej.

Skład:

Piotr Zabrodzki – pozytyw organowy, klawikord

Michał Górczyński – klarnet kontrabasowy

Jan Emil Młynarski – perkusja, instrumenty perkusyjne

 

BILETY: 30 zł przedsprzedaż, 40 zł w dniu koncertu

KARNETY POLISH IMPROART: 100 zł

Uczniowie i studenci szkół oraz uczelni muzycznych, a także studenci muzykologii bilety na każdy z koncertów mogą kupić w cenie 10 zł (wstęp za okazaniem legitymacji).

 

 

DATA: 29.11 / FINAŁ 14.KRAKOWSKIEJ JESIENI JAZZOWEJ

MIEJSCE: ALCHEMIA, ul. Estery 5

GODZINA: 20.00

 

 

 

WIĘCEJ O ARTYSTACH:

Jan Emil Młynarski – multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor, studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach i w prestiżowej szkole Drummers Collective w Nowym Jorku. Jest fascynatem muzyki i kultury międzywojennej Warszawy. Jako perkusista współpracował z największymi nazwiskami polskiej sceny: Marylą Rodowicz, Korą, Edytą Górniak, Reni Jusis, Sistars, Smolikiem i Skalpelem. W 2009 roku ukazał się album projektu Młynarski Plays Młynarski Rebeka nie zejdzie dziś na kolację (Mystic Production). W tym samym roku powołał do życia Warszawskie Combo Taneczne. W 2018, w stulecie urodzin Stanisława Grzesiuka, grupa wydała płytę Sto lat Panie Staśku! (Toinen Music). Wspólnie z Marcinem Maseckim tworzy Jazz Band Młynarski-Masecki. W 2018 ukazał się album Fogg – pieśniarz Warszawy (pod szyldem Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis).

 

Klarnecista Michał Górczyński jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Koncertował podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej, ale też z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy „Aukso”, Orkiestrą Filharmonii Podlaskiej i Kwartetem Śląskim. Jako improwizator współpracował m.in. z Peterem Kowaldem, Johnem Edwardsem, Zdzisławem Piernikiem, Mikołajem Trzaską, Pawłem Szamburskim i Wacławem Zimplem, Joe McPhee, Andrzejem Izdebskim, DJ Lenarem, Le Quan Ninhem i Fredericiem Blondy.

 

Piotr Zabrodzki (aka Mista Pita) to wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny. Sprawnie porusza się w klimatach hip hopu, jazzu, dancehall, reggae, heavy metalu, wszystkiego pomiędzy, i pewnie jeszcze paru gatunków, które jeszcze nie mają nazwy. Do jego współpracowników i projektów można zaliczyć takie nazwy jak Banda Tre, Cinq G, Efekt Moozgu, Jazz Engineers, Kolektyw Etopiryna, LXMP, Mitch & Mitch, Młynarski Plays Młynarski, Pustostany, Second Exit i Warszawskie Combo Taneczne. Z Janem Emilem Młynarskim podczas wspólnej wycieczki na Podhale zarejestrowali płytę Tatry (Lado ABC, 2019).

 

 

Dodaj komentarz