OLESZAK / JACOBSON / JØRGENSEN

W ramach przeglądu najbardziej twórczych przedstawicieli polskiej sceny muzyki improwizowanej serię koncertów Polish Improart w listopadzie otworzy występ tria Oleszak / Jacobson / Jørgensen – w rolach głównych: fortepian, kontrabas i perkusja.

POLISH IMPROART (POLSKA SCENA IMPROWIZOWANA)

Witold Oleszak gra na fortepianie i fortepianie preparowanym, instrumentach własnej konstrukcji, ale też na tych zepsutych, niechcianych i nieoczywistych. Od roku 2003 rozwija autorską metodę twórczą o nazwie „Muzyka Prefabrykowana” (Pre-Fab Music System).

Tomo Jacobson to urodzony w Polsce kontrabasista rezydujący Kopenhadze. Jest członkiem zespołów Moonbow, Mount Meander, Il Sogno i Free Spiritual. Jest również aktywnym kuratorem i organizatorem życia muzycznego w Kopenhadze oraz założycielem corocznego Freedom Music Festival, festiwalu skupiającego środowiska improwizatorów.

Najbardziej doświadczony z całej trójki perkusista i kompozytor Peter Ole Jørgensen jest aktywny na scenie jazzowej i improwizacyjnej od lat 70. Był członkiem Global Guaranty Orchestra, Cockpit Music oraz Dane T.S. Hawk And His Great Mongo Dilmuns. Do grona jego współpracowników można zaliczyć takich artystów jak Peter Brötzmann (The Wild Mans Band) i Mats Gustafsson (Torden Kvartetten). Jest autorem muzyki do filmów i spektakli. Prowadzi również wytwórnię Ninth World Music.

 

Witold Oleszak (PL) – fortepian

Tomasz Jacobson (PL/DK) – kontrabas

Peter Ole Jørgensen (DK) – perkusja

 

DATA: 11.11

MIEJSCE: ALCHEMIA, ul. Estery 5

GODZINA: 20.00

 

BILETY: 30 zł przedsprzedaż, 40 zł w dniu koncertu

KARNETY SERII POLISH IMPROART: 100 zł

Uczniowie i studenci szkół oraz uczelni muzycznych, a także studenci muzykologii bilety na każdy z koncertów mogą kupić w cenie 10 zł (wstęp za okazaniem legitymacji).

 

WIĘCEJ O MUZYKACH:

Witold Oleszak rozpoczął grę na fortepianie mając 5 lat. Od roku 2003 rozwija autorską metodę twórczą Pre-Fab Music System. Współpracuje z perkusistami takimi jak Andrzej Karpiński, Chris Cutler, Adam Gołębiewski, Robert Broniarz, Mark Sanders, Dyre Magnus Korssjøen, Paweł Szpura czy Roger Turner. W 2018 wspólnie z katalońskim saksofonistą Albertem Cirerą wydał Terra Plana. Portal Trybuna Muzyki Spontanicznej pisał o płycie: „Głęboka, rezonująca przestrzeń, kosmos muzyki, która otwarta jest na każde zachowanie, ale też pełna tajemnic, czarów i niewerbalnych niedomówień. Perkusyjny Oleszak i dysząco-szumiący Cirera. Duet reakcji nieoczywistych.”

 

Kontrabasista Tomo Jacobson – absolwent prestiżowego Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze, studiował również muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest założycielem festiwalu skupiającego środowiska improwizatorów Freedom Music Festival i aktywnym kuratorem życia kulturalnego w Kopenhadze. Członek zespołów Moonbow, Mount Meander, Il Sogno i Free Spiritual. Współpracował z muzykami takimi jak John Tchicai, Andrew D’Angelo, Lotte Anker, Adam Rudolph, Rasul Siddik, P.O. Jørgens, Frank Gratkowski, Fred Lonberg-Holm, Sun Araw, Jacob Anderskov, Kresten Osgood, Hugh Steinmetz, Søren Kjærgaard, Torben Snekkestad, Jesper Zeuthen i wieloma innymi.

 

Peter Ole Jørgensen – perkusista i kompozytor, jest autorem muzyki do ponad 50 filmów i spektakli. Jego wytwórnia Ninth World Music wydała dotychczas ponad 60 albumów. W 2017 nakładem Not Two ukazała się kolaboracja Jørgensena z Mikołajem Trzaską i Rafałem Mazurem o nazwie Jellyspace. Blog Polish Jazz pisał o wydawnictwie w samych superlatywach: „Narracja szyta twardym, niedelikatnym ściegiem. Muzyka gęsta jak ołów. Koło zamachowe współczesnego, europejskiego free jazzu w natarciu!” Jørgensen był członkiem Global Guaranty Orchestra, Cockpit Music oraz Dane T.S. Hawk And His Great Mongo Dilmuns. Do grona jego współpracowników można zaliczyć Petera Brötzmanna (The Wild Mans Band), Evana Parkera, Johna Tchicai, Matsa Gustafssona (Torden Kvartetten), Herba Robertsona / Lotte Anker (Mokuto) i Davida Thomasa (Pere Ubu).

 

Dodaj komentarz