OLBRZYM I KURDUPEL

Polska Scena Improwizowana

OLBRZYM I KURDUPEL

Za humorystyczną nazwą czai się wybuchowa dawka free jazzowej energii. Jej twórcy – saksofonista tenorowy Tomasz Gadecki i basista Marcin Bożek – mogą być spokojnie nazwani dyżurnymi kosmitami polskiej sceny improwizowanej, na który to tytuł pracują nie od dziś.

Jak barwnie opisuje Łukasz Komła na stronie nowamuzyka.pl, muzyków można zobaczyć na scenie „w strojach przypominających fartuchy malarzy pokojowych (…) Białe stroje ochronne pozwalają im zamienić się w żywe ekrany, które stanowią tło dla wizualizacji podczas koncertów”. Do swojej pracy używają dwóch instrumentów, z których wyciskają wszystko, co się da.

Muzycy są dobrze znani w Alchemii. Ich zeszłoroczny występ w klubie, będący podsumowaniem kilkuletniego muzycznego dorobku, znalazł się na płycie Work (Kilogram Records), która ukazała się pod koniec zimy tego roku.

MARCIN BOŻEK

Basista, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Urodzony w 1979 r. Artysta opisuje swoją twórczość z Olbrzymem i Kurduplem jako „przekładanie emocji na muzykę”. Ukuł nawet termin „emo improv”, bo żaden obowiązujący nie oddawał do końca ducha ich muzyki. Bożek jest także nauczycielem gry na gitarze basowej. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni. Lubi improwizować kontemplując obrazy oraz towarzysząc aktorom, kiedy może grać wsłuchując się w ich narrację.

TOMASZ GADECKI

Jak mówi, swoją przygodę z muzyką gdynianin rozpoczął od gry na puzonie w orkiestrze dętej w swojej parafii. Ostatecznie wybrał jednak saksofon. Efektem jego pierwszych fascynacji jazzem jest założenie wraz kolegami ze szkoły zespołu Słoń, oraz duet z Piotrem Manią. Później, w 2006 r., wraz z zespołem Bikomutant wygrał konkurs zespołów alternatywnych organizowany przez Alchemię. Gadecki ma w swoim dorobku współpracę z takimi muzykami improwizującymi jak Jacek Mazurkiewicz, Marcin Dzidzia Zabrodzki, Mikołaj Trzaska, Tomasz Sowiński, czy Rafał Mazur. Wziął także udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do Pod Mocnym Aniołem Wojciecha Smarzowskiego. Oprócz duetu Olbrzym i Kurdupel, Gadecki tworzy projekt Sambar z Pauliną Owczarek, który zadebiutował płytą Melt!.

 

 

Tomasz Gadecki – tenor sax

Marcin Brożek – bass guitar

 

Bilety: w ramach koncertu Barry Guy Orchestra z 19 listopada

Dodaj komentarz