OLBRZYM I KURDUPEL + WILLI HANNE

Gdyński minimalistyczny duet Olbrzym i Kurdupel powstał w 2007 roku po jednym z jam session, jako efekt wspólnych muzycznych poszukiwań basisty Marcina Bożka i saksofonisty Tomasza Gadeckiego. Muzycy bardzo szybko zdobyli przychylność krytyków oraz publiczności, w efekcie czego na pierwszy album duetu nie trzeba było długo czekać. Wydany własnym sumptem w 2008 roku album Frrrr… z marszu zyskał entuzjastyczne recenzje, otwierając zespołowi drogę na najlepsze jazzowe sceny w kraju.

Ich dynamiczna, swobodna improwizacja na bas i saksofon wypada niezwykle świeżo i unikatowo, świadcząc o charakterystycznym i rozpoznawalnym stylu grupy. Potwierdzają to kolejne dobrze przyjęte albumy duetu: Six Philosophical Games (Electriceye, 2012), Work (Kilogram Records, 2014). O nagranym wspólnie z niemieckim perkusistą Willim Hanne In Side Shout (Requiem Records, 2015) portal FYH! pisał: „Trio wykonało dobrą robotę (…) Niezobowiązujące i lekkie w swoim wydźwięku, ale jednocześnie zajmujące wszystkie zmysły”.

Warto także podkreślić, iż obaj muzycy zaangażowani w OiK to postacie niezwykle doświadczone na naszej scenie free jazzowej – Marcin Bożek to absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, wielokrotnie nagradzany na licznych krajowych festiwalach jazzowych; z kolei Tomasz Gadecki znany jest z kolaboracji z twórcami śmiało wykraczającymi poza jazz – jak choćby Contemporary Noise Sextet, czy święcący ostatnio międzynarodowe triumfy psychodeliczno-space-rockowy Lonker See. Ponadto duet może pochwalić się współpracą z wybitnymi postaciami jazzu improwizowanego, takimi jak Mikołaj Trzaska, Rafał Mazur czy Keir Neuringer.

Na scenie Alchemii dołączy do nich niemiecki perkusista Willi Hanne. Jest członkiem m.in. Anja Mohr Trio, Klaus Spencker Trio, Lars Kuklinski Quartett, Männer Angstfrei, Shesh i Uncle Zeco Quartet. Do jego współpracowników należą Stacey Kent, Stephan Abel, Nahawa Doumbia, Ulli Orth, Urna Chahar-Tugchi, Wu Wei, Matthias Nadolny, Rolf Zielke, Lars Kukliński i Lothar Müller. Jest również pedagogiem związanym z Universität Hildesheim koło Hanoweru.

 

Tomek Gadecki (PL) – saksofony

Marcin Bożek (PL) – akustyczna gitara basowa

Willi Hanne (DE) – perkusja

 

BILETY : 30 zł przedsprzedaż, 40 zł w dniu koncertu

KARNETY SERII POLISH IMPROART: 100 zł

Uczniowie i studenci szkół oraz uczelni muzycznych, a także studenci muzykologii bilety na każdy z koncertów mogą kupić w cenie 10 zł (wstęp za okazaniem legitymacji).

 

 

Dodaj komentarz