NU ENSEMBLE – wieczór IV

Zaczynamy 4 dniowymi koncertami w Alchemii w małych składach (08, 09,10, 11 października), a następnie kończymy z rozmachem koncertem całego składu (12 października) w Manggha!

Prace nad reaktywacją NU Ensemble trwały ponad dwa lata. Przyjedzie on do Krakowa nie tylko jako gwiazda festiwalu, ale również rodzaj workshop bandu. Będziemy więc mogli podziwiać go zarówno jako orkiestrę, jak też i zbiór małych składów, których występy podczas kolejnych czterech wieczorów w Alchemii będą preludium do wielkiego finału w Manggha.

Znakomitą część formacji stanowią muzycy skandynawscy, wśród nich m.in. znana z The Thing sekcja rytmiczna Ingebrigt Håker-Flaten / Paal Nissen-Love oraz wirtuoz tubyPer-Âke Holmlander. Skład dopełniają znamienici goście z innych krajów. Usłyszymy więc austriackiegoDJ’a Dietera Kovačiča (znanego jako dieb13), katalońskiego pianistę Agustí Fernándeza oraz dwóch wybornych muzyków z USA – reprezentującego młode pokolenie improwizatorów trębacza Petera Evansa oraz saksofonistę Joe McPhee, żywą legendę światowej sceny free-jazzowej.

SKŁAD WIECZÓR IV ( 11-10-2013, PIĄTEK, G. 19:00)

dieb13 – solo

Peter Evans / Per Âke Holmlander –  duo

Kjell Nordeson – solo

The Thing & Joe McPhee

ad hoc formation

 

 Bilety 35 zł w przedsprzedaży, 45 zł w dniu koncertu

 

NU ENSEMBLE

Per Åke Holmlander (phot. K.Penarski)

Per Åke Holmlander (phot. K.Penarski)

Per Åke Holmlander – tuba

To jedna z tych nielicznych, powiedzmy sobie szczerze, okazji aby posłuchać tuby, a jest on mistrzem tego instrumentu. Dzielenie jednej sceny z Gustafssonem to prawdziwe zderzenie, gdyż reprezentują zupełnie odmienną filozofię na brzmienie. W przeciwieństwie do saksofonisty bowiem specjalizuje się w cichych paradźwiękach, świstach i pomrukach, które w pełni docenić można dopiero wtedy, gdy gra solo.

 

Mats Gustafsson –  saxes, electronics and conduction.

Peter Evans – trumpets

Joe Mcphee – trumpet, sax and space organ

Christer Bothén – bass clarinet and guimbri

Agusti Fernandez – piano and organ

Kjell Nordeson – vibes and drums

Stine J Motland – vocals

Dieb 13 – turntables

Jon Rune Strom – bass

Ingebrigt Haaker Flaten – bass

Paal Nilssen- Love – drums

 

 

 

Dodaj komentarz