NU ENSEMBLE – Koncert finałowy

Po 4 dniowych koncertach w Alchemii w małych składach (08, 09,10, 11 października) kończymy z rozmachem koncertem całego składu w Manggha!

Prace nad reaktywacją NU Ensemble trwały ponad dwa lata. THE NU ENSEMBLE zagra zupełnie nowe kompozycje!

Bilety 60 zł w przedsprzedaży, 70 zł w dniu koncertu

 

THE NU ENSEMBLE

 

Mats Gustafsson – saxes, electronics and conduction

Zdaniem wielu krytyków jeden z najważniejszych dziś improwizatorów średniego pokolenia przyjeżdża do Krakowa na czele dwunastoosobowej orkiestry. Gustafsson stawał na krakowskiej scenie festiwalowej wielokrotnie. Grał m.in. z saksofonową, gwiazdorską formacją Sonore czy też słynnym The Thing.

Od najmłodszych lat zafascynowany był szwedzką sceną jazzową. Teraz jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy z kręgu muzyki improwizowanej liderem lub współliderem wielu znakomitych formacji. Jego muzyka to połączenie melodyjności i znajomości tradycji oraz dbałościi o detale z niepohamowaną energią.

Mats Gustafsson (phot. K.Penarski)

Mats Gustafsson (phot. K.Penarski)

Peter Evans – trumpets

Młody amerykański trębacz, od 2003 roku mieszkający w Nowym Yorku. Kojarzony z muzyką awangardową i wolną improwizacją, ale również z muzyką barokową (w swoim repertuarze ma także utwory na trąbkę barokową, nagrywał m.in. II koncert Brandenburskin Bach oraz partie trąbki w Mszy h-moll tegoż kompozytora).

Koncertuje i nagrywa z najważniejszymi muzykami po obu stronach Atlantyku: Brandon Seabrook, Tom Blancarte, Kevin Shea, Klaus Kugel, Perry Robinson, Hilliard Greene, Bruce Eisenbeil, Nate Wooley, Zach Hill, Stefan Tcherepnin, Chris McIntyre, Dave Reminick, Ned Rothenberg, Okkyung Lee, Briggan Krauss, Chris Speed, Weasel Walter, Andrew Drury i oczywiście Evan Parker z którym duet zapoczątkował jego płytowe realizacje.

Joe Mcphee – trumpet, sax and space organ

Wybitna osobowość, jeden z najbardziej cenionych muzyków na świecie. Multinustrumentalista (także kompozytor i poeta) rozpoczynał karierę muzyka od nauki gry na trąbce w zespole szkolnym; potem (w latach 1964-66) grał w zespole wojskowym stacjonując w Niemczech.

Koncertował w Europie z własnym, skrajnie awangardowym triem oraz prowadził grupę do której zapraszał wybitnych awangardzistów spod znaku AACM (np.Josephe’a Jarmana, Sunny’ego Murraya). Prezentująć niezwykle nowatorskie podejście do tradycji jazzowej koncertował w prestiżowych salach koncertowych (od nobliwego Lincoln Center po serię koncertów w nowojorskim klubie Knitting Factory). Sporo koncertował i nagrywał, występując „gościnnie” z zespołami Jimmy’ego Giuffre’a, Raymonda Boni, Anthony’ego Coxa, Billa Stewarta, Charlesa Moffetta, André Jaume’a, Daunika Lazro, Evana Parkera.

Agusti Fernandez – piano and organ

Pianista nazywany spadkobiercą Cecila Taylora i Iannisa Xenakisa (u którego zresztą studiował w latach 70.). Laureat nagrody w 1987 roku na II Bienalle de Jóvenes Artistas Creadores de Tesalónica w Grecji.

Współzałożyciel i kierownik kilku zespołów wykonujących muzykę współczesną i improwizowaną – Orquestra del Caos, Big Ensemble del Taller de Músics (Barcelona), IBA (Improvisadors de Barcelona). Tworzy muzykę do baletów współczesnych i przedstawień teatralnych.

Koncertował i nagrywał w wieloma najważniejszymi twórcami awangardowego jazzu i muzyki współczesnej: Benat Achiary, Derek Bailey, John Butcher, Lawrence Casserley, Tom Cora, Marilyn Crispell, J.A.Deane, Dani Domínguez, Gunda Gottschalk, Mats Gustafsson, Barry Guy, John Edwards, Teppo Hauta-aho, Graham Haynes, Susie Ibarra, Christoph Irmer, Klaus Janec, Peter Jacquemyn, Bern Köppen, Peter Kowald, Jo Krause, Ramón López, Paul Lovens, Mat Maneri, Wade Matthews, David Mengual, Wolfgang Mitterer, Lawrence D. „Butch” Morris, Sainkho Namtchylak, Le Quan Ninh, Steve Noble, Tony Oxley, Evan Parker, William Parker, Günther Pitscheider, Jane Rigler, Joel Ryan, Wolfgang Reisinger, Jon Rose, Jordi Sabates, Mark Sanders, Joan Saura, Matthew Shipp, Paul Stouthamer, Omar Tamez, Emilio Tamez, Hans Tammen, Danilo Terenzi, Assif Tsahar, Liba Villavecchia, David Xirgu i Carlos Zingaro. Od 2002 roku stały członek Evan Parker Electro-Acoustic Ensemble (jedynej awangardowej grupy nagrywającej dla ECM) i Barry Guy New Orchestra.

Kjell Nordeson – vibes and drums

Jest znakomitym wibrafonistą i uzdolnionym improwizatorem, którego posłuchać można na płytach zespołu School Days. Lubi wyzwania i znany jest z ciekawych prób łączenia muzyki z tańcem współczesnym oraz sztuką multimedialną.

DJ Dieter Kovacic, aka dieb13 – turntables

Wywodzi się z tamtejszej ożywionej eksperymentalnej sceny elektronicznej. Nie ma właściwie nic wspólnego z jazzem, co dodaje tylko egzotyki takiemu połączeniu i otwiera potencjalnie zupełnie nowe możliwości.

Per Åke Holmlander – tuba

To jedna z tych nielicznych, powiedzmy sobie szczerze, okazji aby posłuchać tuby, a jest on mistrzem tego instrumentu. Dzielenie jednej sceny z Gustafssonem to prawdziwe zderzenie, gdyż reprezentują zupełnie odmienną filozofię na brzmienie. W przeciwieństwie do saksofonisty bowiem specjalizuje się w cichych paradźwiękach, świstach i pomrukach, które w pełni docenić można dopiero wtedy, gdy gra solo.

Jon Rune Strom – bass

Jest jednym z wiodących nowych głosów basowych norweskiego jazzu i impro. Znany jako skrajnie wysokiej energii artysta , odznacza się nadzwyczajną wytrzymałością,.Jon Rune współpracuje ze znanymi improwizatorami, w tym Matsem Gustafsson, Kenem Vandermark, Stevem Swellem i Raymondem Strid.

Ingebrigt Håker Flaten – bass

Kompozytor i improwizator norweski. Ukończył konserwatorium w Trondheim, gdzie będąc studentem poznał Paal’a Nilssen-Love’a i Havarda Wiika i założył swój pierwszy profesjonalny zespół – kwartet Element. Z Paalem tworzy od tego czasu najsłynniejszą europejską sekcję rytmiczną. Głównym polem jego muzycznej aktywności są zespoły Atomic, The Thing, kwintet z Jeffem Parkerem i Davem Rempisem, współtworzy także inne projekty: Free Fall, The Electrics, The Outskirts, Dave Rempis Percussion Quartet, Scorch Trio, Trinity, IPA, Daniel Levin Trio.

Paal Nilssen- Love – drums

Kompozytor i improwizator. Bez wątpienie najważniejszy perkusista szeroko pojętej europejskiej sceny freejazzowej ostatnich lat i jeden z najbardziej kreatywnych norweskich muzyków młodego pokolenia, występuje i nagrywa wraz z Kenem Vandermarkiem, Davem Rempisem, Fredem Lonberg-Holmem, Sabirem Mateenem, Bobby Bradfordem, Jimem O’Rourke, Terrym Ex, Thurstonem Moorem, Peterem Brötzmannem (Chicago Tenten), Evanem Parkerem, Matsem Gustafssonem (The Thing), Johnem Butcherem, Jebem Bishopem, Stenem Sandellem, Joe McPhee i Toshinori Kondo. Lider własnego kwartetu TownOrchestraHouse. Koncertuje i nagrywa także solo. Właściciel oficyny wydawniczej PNL Records.

Christer Bothén – bass clarinet and guimbri

Stine J Motland – vocals

Film: Krakow Jazz Autumn 2013 – Mats Gustafsson’s NU Ensemble

Prace nad reaktywacją NU Ensemble trwały ponad dwa lata. Przyjechał Krakowa nie tylko jako gwiazda festiwalu, ale również rodzaj workshop bandu. Mogliśmy podziwiać go zarówno jako orkiestrę, jak też i zbiór małych składów, których występy podczas kolejnych czterech wieczorów w Alchemii były preludium do wielkiego finału w Manggha.

Dodaj komentarz