MICHAEL ZERANG/ PIOTR MEŁECH / KSAWERY WÓJCIŃSKI TRIO

Zerang/Mełech/Wójciński to projekt, który zadebiutował w tym roku długogrającą płytą, jednak muzycy znają się o wiele dłużej.

W 2010 roku trio zagrało w Polsce kilka dobrze przyjętych koncertów. Muzycy zdążyli wówczas odbyć również sesję nagraniową w poznańskim Albert Hofmann Studio. To właśnie kolektywne improwizacje, które zostały zarejestrowane w ramach wspomnianej sesji sprzed siedmiu lat, trafiły na krążek „261034115” w postaci siedmiu utworów.

Wydana przez poznańską oficynę Multikulti Project płyta to zapis spotkania muzyków, wśród których naturalny prym wiedzie oczywiście Michael Zerang.

Ten amerykański perkusista pochodzenia asyryjskiego ma w swoim dorobku udział w nagraniu ponad 60 płyt, wyprodukował kilkaset koncertów jazzowych, muzyki tradycyjnej i elektronicznej. Współpracował z takimi muzykami, jak Peter Brötzmann, Kent Kessler, Barre Phillips, Jim Baker, Hamid Drake, Ken Vandermark czy Mats Gustafsson. Jest także pedagogiem wykładającym na wielu muzycznych uczelniach.

Publiczności Krakowskiej Jesieni Jazzowej znany jest m.in. z zespołu Kena Vandermarka – Resonance, a także z koncertowania pod szyldem Michael Zerang & The Blue Lights.

W Krakowie, jak na koncertach w Polsce przed siedmiu laty, towarzyszyć mu będą klarnecista Piotr Mełech i grający na kontrabasie Ksawery Wójciński.

Podobnie też, jak słychać na płycie „261034115”, możemy oczekiwać, że krakowski koncert będzie spotkaniem trzech różnych muzyków o wielkiej ciekawości świata i szerokiego spektrum środków ekspresji muzycznej. Tak, jak w przypadku sesyjnej improwizacji sprzed lat, możemy liczyć na pełnoprawny muzyczny dialog.

Piotr Mełech – klarnecista-samouk, czerpiący zarówno z tradycji jazzowej, free impro, jak i awangardy europejskiej. Dał się poznać, jako muzyk współpracujący z takimi postaciami jak Fred Lonberg-Holm, Mats Gustafsson, Evan Ziporyn, Phil Minton, Michael Zerang, Marcin Albert Steczkowski, Krzysztof Knittel, Jerzy Kornowicz, Ksawery Wójciński, Ray Dickaty, Mieczysław Litwiński, Wojtek Kurek

Ksawery Wójciński to z kolei muzyk o wszechstronnym wykształceniu, wychowany w umuzykalnionej rodzinie. Wójciński to przede wszystkim kontrabasista, który jednak nie stroni od śpiewu i wokalnych eksperymentów. Współtworzy takie uznane formacje, jak Emergency i Hera. Na płycie tria to Wójciński zręcznie wplata w improwizacje Zeranga i Mełecha wątki z wybranych przez siebie osiągnięć muzyki poważnej XX wieku.

W Mełechu i Wójcińskim Zerang znalazł udanych, choć nieoczywistych partnerów muzycznych. Warto spotkać się z nimi, żeby przekonać się o sile ich muzycznego dialogu.

SKŁAD:

Michael Zerang (USA) – perkusja

Piotr Mełech (Polska) – klarnet

Ksawery Wójciński (Polska) – kontrabas

 

Bilety: 30 zł przedsprzedaż, 40 zł w dniu koncertu

 

Biografia: Michael Zerang

Biografia: Michael Zerang

Jeden z najchętniej zapraszanych do współpracy bębniarzy/perkusistów sceny, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie przez muzyków takich jak Peter Brotzmann czy Fred Lonberg-Holm.

Jeden komentarz do “MICHAEL ZERANG/ PIOTR MEŁECH / KSAWERY WÓJCIŃSKI TRIO

Dodaj komentarz