MATS GUSTAFSSON / NU ENSEMBLE / REZYDENCJA (06-11-2016)

NU ENSEMBLE 2016 – małe składy

Listopadową odsłonę KJJ zainauguruje Mats Gustafsson i jego Nu Ensemble(6-8 listopada).

Muzyka jest jak życie. Tylko lepsza. Gram muzykę nie dlatego, że mam taką ochotę, tylko dlatego, że muszę”– mówi Gustafsson. A ponieważ życie z reguły jest długie i pełne przemian, muzyczne wcielenia Matsa Gustafssona trudno zliczyć.

Istotną częścią jego Nu Ensemble jest więc zmiana: zarówno brzmienia, jak i składu, w zależności od kompozycji, które interpretują. Nowa wersja Nu Ensemble skupi się na re- i dekonstrukcji dorobku artysty, który sarkazm w muzyce podniósł do rangi sztuki. Mowa oczywiście o Franku Zappie, kompozytorze, liderze legendarnego zespołu The Mothers of Invention.

Szczegóły owiane są pewną tajemnicą. Autorska aranżacja dorobku Franka Zappy to projekt, który szwedzki saksofonista przygotował na specjalne zamówienie włoskiego festiwalu Ai Confini tra Sardegna e Jazz. Projekt „Hidros ZAP” miał swoją premierę 9 września, podczas XXXI edycji tego międzynarodowego festiwalu jazzowego.

Mats Gustafsson (phot. K.Penarski)

Mats Gustafsson (phot. K.Penarski)

W obszernym repertuarze, mocno zdekonstruowanym przez Gustafssona i NU Ensemble dało się usłyszeć takie utwory, jak „The Eric Dolphy Memorial Barbecue” z płyty „Weasels Ripped My Flesh” nagranej przez Zappę z zespołem The Mothers of Invention w 1970 r. oraz „The Black Page #1” – kompozycję Zappy uchodzącą za wyjątkowo trudną do zagrania na żywo.

Co zaproponuje słuchaczom Gustafsson i NU Ensemble w Krakowie?

Trudno do końca przewidzieć, ale możemy spodziewać się, że występ nikogo nie pozostawi obojętnym. Finałowy koncert poprzedzą wieczory wypełnione improwizacją, podczas których muzycy występować będą w mniejszych składach, dając słuchaczowi przedsmak tego, co otrzyma na wielki finał.

Z Gustafssonem podczas rezydencji zagrają m.in. legendarny trębacz Joe McPhee, wiedeński awangardowy muzyk dieb13, wokalistka Mariam Wallentin, połowa szwedzkiego duetu eksperymentalnego Wildbirds & Peacedrums oraz niezastąpiony bębniarz Paal Nilssen-Love. Dyrygować będzie Bas Wiegers, który ma w swoim dorobku współpracę z takimi zespołami, jak The Hague Philharmonic, The Rotterdam Philharmonic, Netherlands Philharmonic Orchestra, Gelders Orchestra, Amsterdam Sinfonietta, Athens State Orchestra, Symphony Orchestra of Guanajuato, Asko|Schönberg, Britten Sinfonia, musikFabrik, Klangforum Wien, Nieuw Ensemble oraz Ensemble Modern.

NU ENSEMBLE 2016 – małe składy

DZIEŃ PIERWSZY            

Podczas pierwszego wieczoru rezydencji Gustafssona usłyszymy m.in. utwór Shinning Forth niemieckiego kompozytora i dyrygenta Matthiasa Pintschera, dyrektora Ensemble Intercontemporain. Kompozycję wykona trębacz Anders Nyqvist.

Kjell Nordeson zmierzy się zaś z „Omar II”. – pochodzącą z 1985 r. kompozycją na wibrafon włoskiego twórcy Franco Donatoniego. Zmarły w 2000 r. Donatoni był autorytetem i nauczycielem dla trzech pokoleń włoskich kompozytorów, takich jak Sandro Gorli, Matteo D’Amico, Roberto Carnevale, Giulio Castagnoli, Ivan Fedele czy Riccardo Nova.

Pierwszy set zamknie pianista Agustí Fernández fragmentem kompozycji „Frec” Hèctora Parry. Drugi set będzie okazją do spotkania z legendarnym muzykiem Joe McPheem oraz norwesko-szewdzkim trio The Thing.

Tego nie można przegapić!

set 1

Anders Nyqvist  (trumpets)– Shining forth by Matthias Pintscher  (2008/2012)

Kjell Nordeson (vibes) – Omar II by Franco Donatoni (1985)

Agustí Fernández (piano) – Frec (excerpt) by Hèctor Parra (2013)

set 2

dieb13 (turntables),

Mariam Wallentin (vocals)

& Christer Bothén (bass clarinet, contrabass clarinet, guimbri)

Joe McPhee (trumpet, sax)  & The Thing

 

DATA: 6.11.2016

MIEJSCE: ALCHEMIA

CENA BILETU: 40/50 PLN

Cena karnetu: 6-8.11.2016: 120 PLN

 

 

Biografia: Mats Gustafsson

Biografia: Mats Gustafsson

saksofonista

Gustafsson rozpoczął naukę od gry na flecie. Jako nastolatek grał w różnych jazz-rockowych i punkowych zespołach w rodzinnym Umeå. Z muzyką improwizowaną zetknął się w 1982 r. grając z perkusistą i wibrafonistą Kjellem Nordesonem. Wraz z nim oraz kontrabasistą Peterem Jansonem współtworzył w 1986 r. AALY Trio. Od 1985 r. […]

Dodaj komentarz