MATS GUSTAFSSON – NU ENSEMBLE 2016 – FRANK ZAPPA FREE JAZZ PROJECT

Listopadową odsłonę KJJ zainauguruje Mats Gustafsson i jego Nu Ensemble(6-8 listopada).

Muzyka jest jak życie. Tylko lepsza. Gram muzykę nie dlatego, że mam taką ochotę, tylko dlatego, że muszę”– mówi Gustafsson. A ponieważ życie z reguły jest długie i pełne przemian, muzyczne wcielenia Matsa Gustafssona trudno zliczyć.

Istotną częścią jego Nu Ensemble jest więc zmiana: zarówno brzmienia, jak i składu, w zależności od kompozycji, które interpretują. Nowa wersja Nu Ensemble skupi się na re- i dekonstrukcji dorobku artysty, który sarkazm w muzyce podniósł do rangi sztuki. Mowa oczywiście o Franku Zappie, kompozytorze, liderze legendarnego zespołu The Mothers of Invention.

Szczegóły owiane są pewną tajemnicą. Autorska aranżacja dorobku Franka Zappy to projekt, który szwedzki saksofonista przygotował na specjalne zamówienie włoskiego festiwalu Ai Confini tra Sardegna e Jazz. Projekt „Hidros ZAP” miał swoją premierę 9 września, podczas XXXI edycji tego międzynarodowego festiwalu jazzowego.

Mats Gustafsson (phot. K.Penarski)

Mats Gustafsson (phot. K.Penarski)

W obszernym repertuarze, mocno zdekonstruowanym przez Gustafssona i NU Ensemble dało się usłyszeć takie utwory, jak „The Eric Dolphy Memorial Barbecue” z płyty „Weasels Ripped My Flesh” nagranej przez Zappę z zespołem The Mothers of Invention w 1970 r. oraz „The Black Page #1” – kompozycję Zappy uchodzącą za wyjątkowo trudną do zagrania na żywo.

Co zaproponuje słuchaczom Gustafsson i NU Ensemble w Krakowie?

Trudno do końca przewidzieć, ale możemy spodziewać się, że występ nikogo nie pozostawi obojętnym. Finałowy koncert poprzedzą wieczory wypełnione improwizacją, podczas których muzycy występować będą w mniejszych składach, dając słuchaczowi przedsmak tego, co otrzyma na wielki finał.

Z Gustafssonem podczas rezydencji zagrają m.in. legendarny trębacz Joe McPhee, wiedeński awangardowy muzyk dieb13, wokalistka Mariam Wallentin, połowa szwedzkiego duetu eksperymentalnego Wildbirds & Peacedrums oraz niezastąpiony bębniarz Paal Nilssen-Love. Dyrygować będzie Bas Wiegers, który ma w swoim dorobku współpracę z takimi zespołami, jak The Hague Philharmonic, The Rotterdam Philharmonic, Netherlands Philharmonic Orchestra, Gelders Orchestra, Amsterdam Sinfonietta, Athens State Orchestra, Symphony Orchestra of Guanajuato, Asko|Schönberg, Britten Sinfonia, musikFabrik, Klangforum Wien, Nieuw Ensemble oraz Ensemble Modern.

Po koncercie finałowym 8 listopada w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zapraszamy na otwarte spotkanie z muzykami w ramach cyklu „CONTEMPORARY MUSIC AGENDA”. To powołana do życia podczas 7. edycji Krakowskiej Jesieni Jazzowej inicjatywa będąca forum dyskusyjnym na temat muzyki. Spotkanie poprowadzi Rafał Zbrzeski, publicysta, od lat związany z branżą handlowo-muzyczną.

 

NU ENSEMBLE 2016 – FRANK ZAPPA FREE JAZZ PROJECT            

Mats Gustafsson (Szwecja) – saxes, conduction

Joe McPhee (USA) – trumpet, sax and space organ

Christer Bothén (Szwecja) – bass clarinet, contrabass clarinet, guimbri

AgustíFernández (Hiszpania) – piano

Kjell Nordeson (Norwegia) – vibes

Mariam Wallentin – vocals
Anders Nyqvist – trumpets

dieb13 (Austria) – turntables

Per-Âke Holmlander (Szwecja) – tuba, cimbasso

Jon Rune Strøm (Norwegia) –   bass

Ingebrigt Håker Flaten (Szwecja) – bass

Paal Nilssen-Love (Norwegia) – drums

Bas Wiegers (Holandia) – conductor

 

DATA: 8.11.2016

MIEJSCE: MANGGHA

GODZINA: 19.00

CENA BILETU: 60/70

 Cena karnetu: 6-8.11.2016: 120 PLN

 

Biografia: Mats Gustafsson

Biografia: Mats Gustafsson

saksofonista

Gustafsson rozpoczął naukę od gry na flecie. Jako nastolatek grał w różnych jazz-rockowych i punkowych zespołach w rodzinnym Umeå. Z muzyką improwizowaną zetknął się w 1982 r. grając z perkusistą i wibrafonistą Kjellem Nordesonem. Wraz z nim oraz kontrabasistą Peterem Jansonem współtworzył w 1986 r. AALY Trio. Od 1985 r. […]

Biografia: Joe McPhee

Biografia: Joe McPhee

saksofonista, trębacz

Wybitna osobowość, jeden z najbardziej cenionych muzyków na świecie. Multinustrumentalista (także kompozytor i poeta) rozpoczynał karierę muzyka od nauki gry na trąbce w zespole szkolnym; potem (w latach 1964-66) grał w zespole wojskowym stacjonując w Niemczech. Stosunkowo wcześnie zadebiutował: już w 1967 roku nagrał album z Cliffordem Thorntonem oraz koncertował z […]

Dodaj komentarz