MATEUSZ GAWĘDA / SŁAWOMIR PEZDA DUO

Polska Scena Improwizowana

Krakowski duet tworzony przez pianistę Mateusza Gawędę i saksofonistę tenorowego Sławomira Pezdę. Gawęda i Pezda to dwóch młodych i wszechstronnych muzyków, którzy zaczęli grać razem jeszcze jako nastolatkowie. Udało im się zdobyć Grand Prix na 3rd Tarnów International Jazz Contest 2010, współtworzą też kwartet PeGaPoFo – zwycięzcę Jazz Juniors 2011. Na scenie duo łączy wpływy free jazzu, muzyki poważnej oraz współczesnej. Główny wkład kompozytorski to dzieło Mateusza Gawędy. Muzycy wplatają także w występy na żywo standardy jazzowe w niecodziennych aranżacjach.

 SŁAWOMIR PEZDA

26-letni absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji zafascynował się jazzem jako nastolatek. Często współpracował z tradycyjnymi big bandami oraz brał udział w wielu warsztatach jazzowych. Ostatecznie, w trakcie studiów zamienił saksofon altowy na tenorowy. Wówczas zaczął czerpać inspiracje z wielu innych gatunków muzycznych, jak rock, punk, muzyka elektroniczna, drum ’n’ bass, czy breakcore. Współtworzy także takie projekty, jak Cracow Jazz Collective, Silberman New Sextet oraz autorski projekt The Flash!

MATEUSZ GAWĘDA

24-letni kompozytor i aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego pod opieką Joachmia Mencla. Wadowiczanin wcześnie zaczął swoją przygodę z muzyką. W 2005 roku zaczął brać udział w letnich warsztatach jazzowych. Gawęda jest współtwórcą zespołów PeGaPoFo, Pezda/Gawęda Duo, Mateusz Gawęda Trio, Gawęda/Wykpisz/Dobosz Experiment, Gawęda/Fortuna Experiment oraz Cracow Jazz Collective – których głównym repertuarem są jego autorskie kompozycje. Młody kompozytor może pochwalić się występami z takimi artystami, jak m.in. Billy Hart, Rusty Jones, Willem von Hombraht, Zbigniew Namysłowski, Leszek Żądło, czy Janusz Muniak.

Mateusz Gawęda – piano

Sławomir Pezda – tenor sax

Bilety: w ramach koncertu Barry Guy Orchestra z 18.11

Dodaj komentarz