MARTIN KÜCHEN’S ANGLES 8 (Sweden)

14 paź 20:00
3206 dni temu środaAlchemia
MARTIN KÜCHEN’S ANGLES 8 (Sweden)

Martin Küchen fot.-K.Penarski

Krakowską Jesień Jazzową otworzy koncert grupy Martina Küchena, Angles 8.O tym, szwedzkim, saksofoniście mówi się, że jest jednym z najbardziej niezwykłych improwizatorów w Europie i bezkompromisowym muzykiem.

Urodzony w 1966 r. wirtuoz saksofonu równie dobrze radzi sobie w składach free-jazzowych, jak i w projektach ciągnących w stronę ponadgatunkowej awangardy.

W młodości występował jako perkusista i wokalista rockowy, by z czasem skupić swoje zainteresowania na muzyce jazzowej i improwizacji. Aktywny na free jazzowej scenie od połowy lat 90., grywał na ulicy i w sztokholmskim metrze. Küchen  ma też na swoim koncie kilkutygodniową podróż po Afryce, gdzie grał z lokalnymi artystami. Wszystkie te doświadczenia wpłynęły na jego oryginalny styl gry.

Znany z kilku znakomitych jazzowych zespołów, pisze także muzykę teatralną i tworzy instalacje dźwiękowe. Oprócz powołanego do życia w 2007 r. Angles współtworzył takie formacje, jak Exploding Customer (z Tomasem Hallonstenem, Benjaminem Quigleyem i Kjellem Nordesonem); Sound of Mucus (z Hermanem Müntzingiem i Andreas Axelssonem) czy Unsolicited Music Ensemble (wraz z Tonym Wrenem i Raymondem Stridem).

Küchen wraca do Krakowa po trzech latach nieobecności.

Wówczas na KJJ dał porywający popis solo. Teraz wystąpi ze swoim zespołem Angles, który od początku istnienia ewoluował od sześcio- do ośmio-, dziewięcio- i dziesięcioosobowego składu.

Bez względu na konfigurację, Angles należy zdecydowanie posłuchać na żywo. Jak napisał znany recenzent Guy Peters po koncercie Angles 9: „to emocjonalny roller coaster i cios w brzuch”. Warto przekonać się, jak zabrzmi Angles 8.

Zespół wystąpi w składzie:

Magnus Broo (trąbka),

Eirik Hegdal (saksfofon barytonowy I sopranowy),

Mats Äleklint (puzon),

Martin Küchen (saksofon altowy),

Johan Berthling (bas),

Alexander Zethson (piano),

Mattias Ståhl (wibrafon),

Kjell Nordeson (bębny).

 

Bilety 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu

Dodaj komentarz