KEN VANDERMARK RESIDENCY – „Unexpectable” (08-11-2017)

Drugim gościem Krakowskiej Jesieni Jazzowej, którego rezydencja przypadnie na listopad będzie nie kto inny, jak Ken Vandermark. Amerykański saksofonista, klarnecista i animator sceny jazzowej i muzyki improwizowanej to przyjaciel Krakowskiej Jesieni Jazzowej, który ma u uczestników festiwalu niewyczerpany kredyt zaufania.

To z występem The Vandermark Five w 2005 r.w Krakowie wiążą się początki Krakowskiej Jesieni Jazzowej, wtedy jeszcze „Jesieni z Not Two Records”. W pamięć uczestników KJJ zapadł też z pewnością inny projekt Vandermarka, Resonance, w którym zresztą dzielił scenę m.in. z Per-Âke Holmlanderem, czyli październikowym rezydentem KJJ 2017.

Tym razem, Vandermarkowi towarzyszyć będzie w Krakowie dziesięciu muzyków. Będą to duńska saksofonistka Mette Rasmussen, brytyjscy pionierzy sceny muzyki improwizowanej: perkusista Eddie Prévost i pianista John Tilbury, kontrabasista John Edwards, perkusista Steve Noble, John Butcher (instrumenty dęte stroikowe), trębacz Nate Wooley, multiinstrumentalista Joe McPhee, pianistka i kompozytorka Ikue Mori, perkusista Hamid Drake oraz kontrabasista Kent Kessler.

Treść projektu o tajemniczej nazwie „The Unexpectable” pozostaje – zgodnie z intencją samego Vandermarka – tajemnicą.

Będziemy mieli jednak aż cztery dni – od 7 do 11 listopada – żeby zapoznać się z artystycznym zamysłem Kena i jego towarzyszy. Na rezydencję złoży się seria występów w małych składach oraz koncert finałowy. Podczas pierwszego wieczoru w Alchemii (7 listopada) w duetach wystąpią Vandermak i Wooley, a także Noble z Rasmussenem. Solo na scenie pojawi się Japonka Ikue Mori – wszechstronna i barwna postać, której początki muzycznej kariery wiążą się z z nurtem no wave i grupą DNA, gdzie występowała z Arto Lindsayem i Timem Wrightem. Drugiego wieczoru usłyszymy Mette Rasmussen, a także Johna Butchera i Nate Wooleya w duecie, a jako trio zagrają Mori, Noble i Vandermark.

Wszyscy sympatycy muzyki improwizowanej powinni z pewnością zarezerwować bilety na ostatni dzień rezydencji.

11 listopada na scenie z Kenem Vandermarkiem wystąpią członkowie wpływowej, legendarnej brytyjskiej grupy AMM: Eddie Prévost i John Tilbury. 75-letni Prévost to perkusista i perkusjonalista, jeden z członków-założycieli AMM. Do istniejącego od 1965 r. zespołu, pianista John Tilbury, wybitny interpretator dorobku Mortona Feldmana, dołączył na stałe w 1980 r., Wcześniej współpracował jednak z AMM, podobnie jak wiolonczelista Rohan de Saram, a w trakcie całego okresu istnienia grupy także tacy muzycy, jak Evan Parker, John Butcher, Lawrence Sheaff czy Christopher Hobbs. Śmiałe i fascynujące słuchaczy i krytyków podejście do dźwięku, uczyniło z AMM prekursorów muzyki improwizowanej i improwizacji elektroakustycznej i zainspirowało kolejne pokolenia muzyków.

Dziś nie ma już wielu okazji usłyszeć Eddie’go Prévosta i Johna Tilbury’ego na żywo. Krakowski występ będzie rzadką sposobnością, żeby uczestniczyć w koncercie wybitnych, zasłużonych dla muzyki improwizowanej Brytyjczyków. Wieczór zamknie zaś występ tria DKV (Drake/Kessler/Vandermark) z udziałem innej legendy sceny jazzowej i improwizowanej. Do tria dołączy bowiem Joe Phee.

SKŁAD 8.11.2017 (środa) Alchemia

set 1: Mette Rasmussen solo

set 2: John Butcher / Nate Wooley duo

set 3: Ikue Mori / Steve Noble / Ken Vandermark trio

 

Bilety: 30 zł przedsprzedaż, 40 zł w dniu koncertu

KARNET 140 pln

Biografia: Ken Vandermark

Biografia: Ken Vandermark

Od kilku lat, jeden z najważniejszych muzyków współczesnego jazzu. Rewelacyjnie sprawny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy). Jego gra na obu tych instrumentach, powoduje, że znaleźć się on powinien pośród najwybitniejszych przedstawicieli obu tych instrumentów we współczesnym jazzie. Winien być jednak postrzegany także jako animator jazzowej sceny. Wielość projektów, które prowadzi doprawdy imponuje.

Biografia: Hamid Drake

Biografia: Hamid Drake

drums, percussion

Obecnie jest uważany za jednego z najciekawszych perkusistów, którego gra w dużej mierze opiera się wszelkim porównaniom. Sięga zarówno po środki znane z zespołów free jazzowych oraz po rytmy i instrumenty etniczne.

Biografia: Joe McPhee

Biografia: Joe McPhee

saksofonista, trębacz

Wybitna osobowość, jeden z najbardziej cenionych muzyków na świecie. Multinustrumentalista (także kompozytor i poeta) rozpoczynał karierę muzyka od nauki gry na trąbce w zespole szkolnym; potem (w latach 1964-66) grał w zespole wojskowym stacjonując w Niemczech. Stosunkowo wcześnie zadebiutował: już w 1967 roku nagrał album z Cliffordem Thorntonem oraz koncertował z […]

Biografia: Kent Kessler

Biografia: Kent Kessler

Kontrabasista

Dorastał w Cape Cod, gdzie przygodę z muzyką rozpoczął od gry na puzonie w wieku 10 lat. Gdy miał 13 lat wraz z rodziną przeniósł się do Chicago. Wkrótce później zainteresował się jazzem i rozpoczął naukę gry na gitarze basowej oraz naukę teorii muzyki ze szczególnym naciskiem na jazz. W […]

52 komentarze do “KEN VANDERMARK RESIDENCY – „Unexpectable” (08-11-2017)

Dodaj komentarz