KAJA DRAKSLER OCTET/ KRAKOW IMPROVISERS ORCHESTRA

KIO IN MOTION 

Krakow Improvisers Orchestra to grupa tworząca improwizację dyrygowaną (free & conducted improvisation), powołana do życia przez improwizatorkę i saksofonistkę Paulinę Owczarek. Czym jest owa tajemnicza forma improwizacji? To nic innego jak użycie niewerbalnego języka opartego na systemie gestów i sygnałów, za pomocą których dyrygujący kieruje poczynaniami muzyków oraz tancerzy. Umówione z dyrygentem znaki odnoszą się na przykład do głośności lub tempa, dając kierującemu pewną kontrolę nad strukturą kompozycji, jednocześnie nie odbierając artystom autonomii w ich improwizacyjnych poczynaniach.

Forma taka pozwala na zbudowanie wyjątkowej fuzji różnych aktywności – w przypadku KIO to połączenie muzyki z tańcem. Choć nie tylko, gdyż grupa ma na koncie także współpracę z artystami wizualnymi, tworzącymi partytury graficzne (m.in. Jan Bujnowski) oraz malującymi na żywo podczas koncertów (Lena Czerniawska, Bartosz Nalepa). Spora swoboda improwizacji nadaje unikalności każdemu z koncertów, a widzowi pozwala być świadkiem niezwykle ciekawego procesu kreacji.

Głównymi inspiracjami Krakow Improvisers Orchestra są m.in. London Improvisers Orchestra, John Zorn’s Cobra, Phil Minton’s Feral Choir czy Discordian Community Orchestra. Zespół współpracuje ze światowej klasy artystami zaangażowanymi w tę formę improwizacji, takimi jak dobrze znana publiczności Krakowskiej Jesieni Jazzowej japońska pianistka Satoko Fujii czy Javier Carmon, Andres Rojas i Miroslav Toth. KIO wystąpiła m. in. na festiwalach Ostrava Days, Musica Privata i serii koncertów Polifonie w krakowskiej Cricotece. Orkiestra ma również na swoim koncie projekt Qian means Creative Rafała Mazura i Com-impro for large ensemble Satoko Fujii.

Muzycy:

Marcin Bożek (PL) – French horn

Tomek Chołoniewski (PL) – percussion

Brianne Curran (AU) – violin

Marta Dramowicz (PL) – piano

Michał Kiedrowski (PL) – violin

Sebastian Mac (PL) – guitar

Adam Nyk (PL) – vocals

Ernest Ogórek (PL) – double bass

Paulina Owczarek (PL) – conducting, alto sax

Aleksander Wnuk (PL) – percussion

Malwina Kołodziejczyk (PL) – tenor sax

Tancerze:

Kasia Firlej,

Małgorzata Haduch,

Jan Lorys,

Maria Mavridou,

Aniela Pramik

 

KAJA DRAKSLER OCTET

Twórczość słoweńskiej pianistki i kompozytorki Kai Draksler zawiera w sobie zarówno proste piosenki, jak i zawiłe kompozycje o wyrafinowanej i przemyślanej strukturze. W Krakowie wystąpi z międzynarodowym (i międzypokoleniowym) oktetem.

Draksler mając 18 lat przeniosła się do Amsterdamu, początkowo aby studiować filologię klasyczną, jednak szybko wsiąknęła w lokalną scenę improwizacji i zaczęła szlifować umiejętności kompozycji i gry na fortepianie. Obecnie poza występami solowymi koncertuje także z projektami Feecho, Punkt.Vrt.Plastik, Hearth and Draksler–Santos i Silva duo. Jest jednym z założycieli interdyscyplinarnej grupy I/O i członkinią międzynarodowego zespołu Doek. W 2016 roku, z pomocą przyjaciół z Amsterdamu, założyła Kaja Draksler Octet.

Draksler mówi o sobie: „Uwielbiam ludzki głos, dlatego w grupach które prowadziłam zawsze byli wokaliści. W tej chwili moim głównym projektem jest mój oktet, z którym gramy nowy repertuar muzyki opartej o poezję Roberta Frosta”. Formalny minimalizm tego największego amerykańskiego poety XX wieku z pewnością jest intrygującym materiałem do interpretacji. Głosu poezji Frosta użyczą dwie obiecujące wokalistki, Laura Polence i Björk Níelsdóttir. Łotewska wokalistka Laura Polence ma szerokie zainteresowania: inspiruje się brazylijskim popem, łotewską muzyką ludową i muzyką współczesną. Björk Níelsdóttir jest wszechstronną wokalistką i trębaczką, eksplorującą zarówno pop (z Florence and the Machine), muzykę kameralną (ze Stirni Ensemble i DÚPLUM), jak i teatr muzyczny (z Silbersee).

Ciekawym akcentem w oktecie będzie obecność holenderskiego saksofonisty i klarnecisty Aba Baarsa. Muzyk jest aktywny na scenie improwizowanej od lat siedemdziesiątych, a krakowskiej publiczności nie trzeba go specjalnie przedstawiać. W składzie znajdą się także Ada Rave, George Dumitriu, Lennart Heyndels i Onno Govaert.

SKŁAD:

Laura Polence (LV) – voice

Björk Níelsdóttir (IS) – voice

Ada Rave (AR) – reeds

Joachim Badenhorst (BE) – sax/clarinet

George Dumitriu (RO) – violin, viola

Kaja Draksler (NL) – piano

Lennart Heyndels (BG) – double bass

Onno Govaert (NL) – drums

 

DATA : 15.11.2018 (czwartek)

MIEJSCE : Manggha Marii Konopnickiej 26

GODZINA : 20.00

Bilety : 30 zł przedsprzedaż, 40 zł w dniu koncertu

 

 

 

Jeden komentarz do “KAJA DRAKSLER OCTET/ KRAKOW IMPROVISERS ORCHESTRA

  1. Pingback: viagra

Dodaj komentarz