JOËLLE LÉANDRE – 40 LAT NA SCENIE – REZYDENCJA

LÉANDRE / CAPPOZZO DUO

Joëlle Léandre to nazwisko, które powinno elektryzować każdego, kto wsłuchuje się w brzmienia muzyki improwizowanej. Pochodząca z Prowansji kontrabasistka to duchowa córka Johna Cage’a, zaangażowana feministka i artystka o klasycznym wykształceniu. Léandre wystąpi w tym roku na Krakowskiej Jesieni Jazzowej dwukrotnie: w duecie z trębaczem Jean- Luc’iem Cappozzo oraz jako członkini legendarnego tria Les Diaboliques.

Léandre muzyczną edukację rozpoczęła od nauki gry na flecie i fortepianie. Jednak za namową nauczyciela muzyki, zdecydowała się poświęcić się kontrabasowi. Léandre jest także członkinią European Women’s Improvising Group, zwanej wcześniej Feminist Improvising Group – pierwszej w historii kobiecej grupie grającej muzykę improwizowaną. Dla tej utalentowanej kontrabasistki, kompozytorki i wokalistki utwory tworzyli m.in. John Cage czy włoski kompozytor i surrealista Giacinto Scelsi.

Po tym, jak Léandre po raz pierwszy wystąpiła na Krakowskiej Jesieni Jazzowej w 2014 r., będąc jednym z najjaśniejszych punktów programu, szybko stała się dobrym przyjacielem festiwalu. Na tyle, że podczas XI edycji imprezy świętować będzie 40-lecie pracy artystycznej. Bezkompromisowej Francuzce w Krakowie towarzyszyć będzie trębacz Jean-Luc Cappozzo (23 października).

O Capozzo mówi się, że kreatywna gra, brzmienie instrumentu i frazowanie czynią go niezastąpionym wykonawcą muzyki jazzowej i improwizowanej, choć skromny Francuz raczej szczędzi sobie komplementów. Urodzony w 1954 roku Capozzo ukończył klasę trąbki w Roanne’s Ecole de Musique, będąc jednocześnie adeptem jazzu, jak i muzyki klasycznej. Jak wyjawia, punktem zwrotnym w jego życiu okazało się spotkanie z legendarnym amerykańskim trębaczem Dizzym Gilespie, który zaprosił go do udziału w jego koncercie w 1984 r.,

Po ukończeniu nauki francuski trębacz m.in. prowadził Orkiestrę w Marcigny, a później w Roanne. W 1988 r. otrzymał zaproszenie do współpracy z Trio Nueva Finlandia podczas ich trasy po Francji i Finlandii. Współpracował z Louisem Sclavis. Capozzo, koncertuje też z zespołami Apollo Trio, La Marmite Infernale, Claude Tchamichian’s Lousadzak. Jazz w jego wykonaniu zawiera elementy amerykańskiego stylu i europejskiej muzyki klasycznej.

Z Joëlle Léandre Capozzo zna się od lat. Muzycy poznali się podczas niewielkiego festiwalu jazzowego we Francji. Capozzo był pod tak silnym wrażeniem umiejętności i talentu Léandre, że z miejsca zaproponował jej współpracę. Poza działalnością koncertową, duet ma w swoim dorobku płytę „Live Aux Instants Chavires” (2009 r., Kadima Collective Recordings).

 

LÉANDRE / CAPPOZZO DUO           

DATA: 23.10.2016, g. 20.00
MIEJSCE: ALCHEMIA

Bilety: 40 zł przedsprzedaż, 50 zł w dniu koncertu

KARNET  80 zł (Karnet obowiązuje na koncerty 23 i 24 października)

Biografia: Joëlle Léandre

Biografia: Joëlle Léandre

kontrabasistka, kompozytorka i wokalistka

Léandre stoi w pierwszym szeregu wpływowych postaci współczesnej muzyki klasycznej. Dla Leandre utwory pisali m.in. John Cage oraz włoski kompozytor i surrealista Giacinto Scelsi. Pochodząca z Prowansji artystka ma w swoim dorobku współpracę z Ensemble InterContemporain Pierre’a Bouleza czy wielkim rewolucjonistą współczesnego baletu, Mercem Cunnighamem. Muzyczną edukację rozpoczęła od nauki […]

51 komentarzy do “JOËLLE LÉANDRE – 40 LAT NA SCENIE – REZYDENCJA

Dodaj komentarz