BLUE SHROUD BAND – small formations (wieczór II)

Zaczynamy 3 dniowymi koncertami w Alchemii w małych składach (18, 19,20 listopada), a następnie kończymy z rozmachem koncertem całego składu (21 listopada) w Studio im.Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków

Wyczekiwany i owiany odrobiną tajemnicy nowy projekt Barry’ego Guya, który może okazać się najważniejszym występem tegorocznej edycji Krakowskiej Jesieni Jazzowej. Londyński wirtuoz kontrabasu przyjedzie do Krakowa z kompozycją przygotowaną specjalnie dla festiwalu. Inspiracją dla Blue Shroud („Błękitny Całun”) stał się obraz Guernica Pabla Picassa. Geneza powstania utworu jest jednak również osadzona we współczesnej, smutnie wymownej historii.

– Istnieją trzy wątki, które posłużyły za inspirację dla kompozycji – tłumaczy Barry Guy.

– Mowa o zbombardowaniu baskijskiego miasta Guernica w 1937 r., powstałego w jego następstwie obrazu Picassa, oraz historii, która wydarzyła się w 2003 r. To wtedy Sekretarz Stanu USA Colin Powell w siedzibie ONZ miał obwieścić światu decyzję o inwazji na Irak. Wówczas zadecydowano o przykryciu znajdującego się w budynku gobelinu z reprodukcją Guerniki niebieską kurtyną. Bezsprzeczny akt tchórzostwa, jakim było zasłonięcie obrazu, który tak dosłownie ilustruje horror wojny, miało po prostu ocenzurować przekaz o wypowiedzeniu wojny – mówi Guy.

Guernica-Pabla-Picassa

Guernica Pabla Picassa

Studiowanie historii Guerniki doprowadziło kompozytora do wniosku, że ujęty na płótnie przekaz może stanąć u podstaw muzycznej kompozycji. Takiej, która uchwyci siłę ludzkiego ducha stawiającego opór tyranom.

Nad utworem pracował międzynarodowy muzyczny ansambl, który, zgodnie z zaleceniami Guya, musiał swobodnie poruszać się zarówno po świecie muzyki improwizowanej jak i barokowej.

Autor zdradza, że w Błękitny Całun wpleciono fragmenty kompozycji Heinricha Ignaza Franza von Bibera i Jana Sebastiana Bacha. W orkiestrowym instrumentarium usłyszymy m.in. barokowe skrzypce, altówkę i obój.

Nie podjęto jednak prób „ujazzowienia” tych fragmentów, a brzmienie muzyki dawnej sąsiaduje ze współczesnymi środkami ekspresji. Tekst, interpretowany przez wokalistkę Savinę Yannatou, to efekt konsultacji z irlandzkim poetą Kerry’m Hardie. Zatytułowano go Symbols of Guernica. Jego uniwersalna wymowa ostatecznie czyni z Blue Shroud kompozycję poruszającą zagadnienia ludzkiej kondycji, a nie polityczne oświadczenie.

Światową premierę kompozycji Blue Shroud  poprzedzą trzy koncerty w bardziej kameralnym składzie Blue Shroud Band dla widzów w Alchemii.

Koncerty zostaną podzielone na sety, w trakcie których zagrają oczywiście Barry Guy, Maya Homburger, Ben Dwyer oraz wielu muzyków, którzy w orkiestrze kompozytora, a zarazem przed krakowską publicznością, pojawią się po raz pierwszy.

Set 1:
Maya Homburger / Barry Guy / Lucas Niggli trio
Savina Yannatou / Fanny Paccoud duo
Savina Yannatou / Fanny Paccoud / Per Texas Johansson trio

Set 2:
Torben Snekkestad / Barry Guy duo
Ben Dwyer solo
Peter Evans / Agusti Fernandez / Lucas Niggli / Ramon Lopez quartet

Set 3:
Michael Niesemann / Maya Homburger duo
Michael Niesemann / Maya Homburger / Michel Godard trio
Torben Snekkestad / Julius Gabriel / Michel Godard / Per Texas Johansson quartet

 

  • Bilety na koncerty w Alchemii (18,19,20) – 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu
  • Bilety na koncert finałowy 21 listopada – 60 zł w przedsprzedaży, 80 zł w dniu koncertu Studio im.Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków (Al. J. Słowackiego 22) 
  • Barry Guy karnet 150 zł (18-22 listopada) – obejmuje koncert – BARRY GUY / KEN VANDERMARK DUO

 

Dodaj komentarz