PROPHETIC FALL – Strycharski / Wójciński / Szpura

Najlepsze dźwięki nie zawsze są zapisane w przygotowanym uprzednio scenariuszu występu. Wiedzą o tym najlepiej muzycy, którzy odważnie improwizują z brzmieniem na scenie. Tacy są właśnie artyści, których twórczość poznamy bliżej w ramach sekcji Krakowskiej Jesieni Jazzowej pod nazwą Polska Scena Improwizowana.

Inicjatywa po zeszłorocznym debiucie spotkała się z ciepłym przyjęciem słuchaczy. Krakowska Jesień Jazzowa dedykowana jest gwiazdom światowej improwizacji i obiecującym debiutantom. Polska Scena Improwizowana skupia się na najciekawszych inicjatywach i projektach rodzimych muzyków. Przed nami trzy koncerty.

DOMINIK STRYCHARSKI / KSAWERY WÓJCIŃSKI / PAWEŁ SZPURA

Młodzi, poszukujący polscy muzycy we wspólnym projekcie opartym na dźwiękach fletu, kontrabasu i perkusji. Jako Doministry Wójciński Duo & Paweł Szpura mieli okazję zaprezentować się przed szerszym gronem słuchaczy m.in. dwa lata temu w ramach Warszawy Singera – IX Festiwalu Kultury Żydowskiej w Pardon, To Tu – klubie, z którego sceną Szpura jest związany szczególnie mocno. Dali wówczas warty uwagi popis muzyki improwizowanej na przecięciu z tradycją klezmerskiego grania, czym zdobyli przychylność niełatwej publiczności. Każdy z osobna lubi być nazywany artystą bez limitów i twórcą poszukującym. Nie ma w tym przechwałek. Odzwierciedleniem ich wiecznie otwartych na nowe umysłów są występy na żywo.

DOMINIK STRYCHARSKI

Muzyk, kompozytor i performer z zacięciem publicysty w jednej osobie. Strycharski komponuje zarówno muzykę do przedstawień teatralnych i tanecznych, jak i autorskich projektów. Lista jest długa i trzeba w niej wymienić takie inicjatywy, jak powstały na styku muzyki i performance’u solowy Doministry, futurejazzowy zespół Pulsarus (w którym Strycharski grał m.in. z Wojciechem Waglewskim, Mikołajem Trzaską i Adamem Pierończykiem) oraz Kostas New Progrram, Max Klezemer Band, czy producencki tandem BandFx z DJ-em CueFx. Muzyk ma w swoim dorobku współpracę także z Maciejem Maleńczukiem, Michałem Zadarą, Janem Peszkiem, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwicińskim, Jerzym Mazzollem, Adamem Pierończykiem, Melba Kolektyw, Frantzem Hautzingerem, Rafałem Dziemidokiem, czy fenomenalnym japońskim gitarzystą Kazuchisa Uhichashim. Strycharski to także jeden z nielicznych w Polsce znawców gry na współczesnych fletach prostych. Zajmuje się również wokalistyką.

KSAWERY WÓJCIŃSKI

Swoją grą Wójciński zarobił sobie w czasach studenckich na przydomek „Nikifora kontrabasu”. Tak nazwać miał zamieszkałego dziś w Warszawie muzyka jeden z jego profesorów na Bydgoskiej Akademii Muzycznej. Jest w tym wiele prawdy. Podobnie jak krynicki malarz, Wójciński to twórca o wielkiej wrażliwości. Jego wyczucie brzmienia sprawia, że inspiracji nigdy mu nie brak. Sięga zarówno po muzykę barokową, jak i dorobek ojców współczesnej improwizacji. Wójciński to także kompozytor i wokalista śmiało eksperymentujący ze swoim głosem, co prowadzi go zarówno w wymiar „operowych” rejestrów, jak i barowy klimat spod znaku Toma Waitsa… Muzyk współpracował już z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim, Wacławem Zimplem, Hamidem Drake’iem czy Gabą Kulką. Jest współzałożycielem kwartetu (przechodzącego w sekstet) Emergency, oraz kwartetu Hera.

PAWEŁ SZPURA

Perkusista mocno związany ze sceną wokół warszawskiego klubu Pardon, To Tu. Mówi się, że Szpura gra lekko, a jego gra niesie echa złotych czasów muzyki – lat 60. i 70. U Szpury gra zarówno perkusja, jak i otwarty umysł muzyka. Słychać to wpływy rocka, free jazzu, muzyki arabskiej, afrykańskiej, tureckiej, żydowskiej, czy bałkańskiej. Jest postacią niezwykłą. Jak notuje Anna Początek z Jazzarium.pl: „Szpura nie kształcił się w żadnej szkole muzycznej. Mimo to grał z mistrzami: Peterem Brötzmannem, Pheeroanem akLaffem, Hamidem Drake’iem, Nicole Mitchell czy Marią Răducanu, Frankiem Londonem”. Duchowo, między Szpurą a takimi twórcami jak Drake czy perkusistą Ornette Colemana Edem Blackwellem, da się wyczuć nić pokrewieństwa. Z tym pierwszym uczestnicy Krakowskiej Jesieni Jazzowej 2012 mieli okazję zobaczyć go na żywo. Grupa Hera, tworzona przez Zimpla, Postaremczaka, Wójcińskiego i Szpurę, wystąpiła wówczas w poszerzonym składzie, wzbogacona grą jednego z najlepszych perkusistów muzyki improwizowanej na świecie oraz gitarą Raphaela Rogińskiego i lirą korbową Macieja Cierlińskiego. Efekt został zarejestrowany i wydany jako trzeci album Hery pt. Seven Lines. Szpura współpracuje również z takimi muzykami, jak Mikołaj Trzaska, czy Raphael Rogiński.

 

Dominik Strycharski – flutes, electronic

Ksawery Wójciński – bass

Paweł Szpura – drums

 

Bilety 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu

Dodaj komentarz